Zobacz jakie minerały i witaminy musisz dostarczać swojemu organizmowi zimą!

Nasze ciało jest bardzo inteligentne i ma swój własny sposób informowania nas, kiedy czegoś potrzebuje. Kiedy nasze ciało funkcjonuje prawidłowo, wprowadza nas w stan zwany „równowagą autonomiczną”. W tym stanie nie czujemy się senni ani zmęczeni, ponieważ nasze ciało funkcjonuje na optymalnym poziomie. Ale co się dzieje, gdy nie odżywiamy się prawidłowo? Co się dzieje, gdy nie pijemy wystarczającej ilości wody? Nie zawsze mamy możliwość spożywania wystarczającej ilości świeżych owoców i warzyw, które są dobrym źródłem witamin i mikroelementów.

Zima to trudny okres w roku dla naszej skóry i paznokci. Nie jesteśmy tak często wystawiani na działanie słońca, co oznacza, że nie otrzymujemy tak wielu promieni UV, które są niezbędne do utrzymania zdrowych włosów i paznokci. Niedobór witaminy C może prowadzić do takich objawów jak sucha, łuszcząca się skóra, łamliwe paznokcie i wrażliwość na światło.

Niedoborów tych składników musisz wystrzegać się najbardziej

Niedobór witaminy C może prowadzić do pewnych objawów, takich jak suchość oczu, wypadanie włosów i szorstka skóra. 

Niedobór witaminy B1, czyli tiaminy, występuje rzadko. Objawy niedoboru obejmują zapalenie jamy ustnej, pęknięcia w kącikach ust, wypadanie włosów, zniekształcone lub łamliwe paznokcie i łuszczące się zmiany skórne. 

Przy niedoborze witaminy A zmniejsza się nawilżenie skóry, pojawiają się drobne zmarszczki na paznokciach, a włosy wypadają lub zmieniają swoją strukturę.

Kwas foliowy jest niezbędny dla zdrowej skóry, włosów i paznokci. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości kwasu foliowego, Twoje paznokcie mogą stać się wolno rosnące lub zniekształcone.

Biotyna – rodzaj witaminy B – jest ważna dla dobrego zdrowia. Niedobór biotyny może spowodować, że ucierpi na tym skóra, włosy i paznokcie. Na skórze mogą pojawić się wysypki, zaczerwienienia i stany zapalne, a paznokcie mogą stać się łamliwe i rosnąć bardzo wolno.

Niedobór żelaza może powodować bladość skóry, szarawy odcień skóry, matowe włosy i paznokcie oraz zmęczenie.

Cynk jest szczególnie ważny w zimie. Brak cynku może osłabić Twój system odpornościowy, spowolnić gojenie, a nawet powodować alergie i choroby skóry.

Witamina D – słońce zamknięte w tabletce

Słońce produkuje witaminę D. Większość ludzi wytwarza witaminę D ze słońca od kwietnia do września, kiedy słońce jest silne. Kiedy jest chłodniej, nie można wytworzyć wystarczającej ilości witaminy D z promieni słonecznych. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, możesz czuć się zmęczony, mieć słabe kości lub mięśnie. Możesz również zachorować na krzywicę, która powoduje osłabienie kości.

Niedobór witaminy D powoduje problemy skórne, takie jak problemy z cerą, rozszerzenie cery, nasilenie zmian trądzikowych, utrata elastyczności skóry. Powoduje również wzmożone wypadanie i przerzedzanie się włosów. Witamina D3 reguluje cykl wzrostu włosa i pracę gruczołów łojowych. Najlepiej w tym okresie przyjmować suplementy – 800-1000 IU/24h powinno wystarczyć dla dorosłego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *