Zmiana opon na zimowe – kiedy?

Zmiana opon z letnich na zimowe nie jest czymś, o czym ludzie często myślą, ale może być bardzo ważna dla bezpieczeństwa Twojego i osób z Twojego otoczenia. Zima przynosi dużo śniegu i lodu, co może powodować śliskie drogi. Przy dużej ilości deszczu w ciągu roku, opony mogą łatwo ulec zużyciu, narażając Cię na niebezpieczeństwo. Wiadomo, że posiadanie opon zimowych poprawia bezpieczeństwo na drodze, ponieważ mają one specjalny gumowy bieżnik, który lepiej trzyma się drogi w śnieżnych warunkach. Zalecamy wymianę kół przed rozpoczęciem sezonu zimowego, aby uniknąć konieczności ich wymiany, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno, a drogi są oblodzone. W ten sposób będziesz mieć pewność, że jesteś przygotowany na najgorsze warunki pogodowe, jakie może przynieść jazda. Osoby, które kupiły już opony letnie, nie powinny się martwić – nie jest jeszcze za późno na ich wymianę! Większość miejsc pozwala klientom na wymianę opon letnich na zimowe, o ile jest wystarczająco dużo czasu przed rozpoczęciem sezonu.

Proces zmiany opon z letnich na zimowe – jak to zrobić?

Najlepiej zmienić opony zanim zacznie padać śnieg. Jeśli jeździsz zimą bez odpowiedniego bieżnika, ryzykujesz poślizgnięcie się na drodze z powodu utraty trakcji. Opony mają pewne wymagania, takie jak prędkość i nośność. Wymagania te zależą od głębokości bieżnika opony. Jeśli opony nie spełniają tych wymagań, mogą ulec awarii.

Oto co możesz zrobić, aby przygotować się do wymiany opon:

– Kup cztery nowe opony o wysokim indeksie bieżnika (ponad 9/32 cala) i indeksie prędkości H (130+ mph).

– Upewnij się, że wszystkie nakrętki mocujące są dokręcone i że nie ma zadrapań ani wyżłobień w kole.

– Sprawdzić oponę zapasową, aby upewnić się, że działa prawidłowo.

Przy wymianie opon:

– Wymień wszystkie cztery opony jednocześnie ze względów bezpieczeństwa, a także dla wygody.

– Używać wyłącznie pompki lub kompresora w aerozolu, nigdy pompki. Używanie pompki może uszkodzić oponę i doprowadzić do awarii.

Kiedy zmienić opony?

Kiedy należy zmienić opony zimowe? Nie jest to tylko kwestia temperatury. Ogólna zasada mówi, że należy zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura spada i utrzymuje się poniżej 7°C, ale ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy zmiana nie jest przewidywana w trudnych warunkach zimowych (tj. przy dużych opadach śniegu lub oblodzeniu).

Co sprawia, że zimowe opony lepiej radzą sobie w niskich temperaturach?

Co odróżnia opony zimowe od letnich? Zostały zaprojektowane do pracy w niskich temperaturach, dlatego lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach. Ich mieszanka gumowa zawiera większą ilość naturalnej żywicy, dzięki czemu jest elastyczna nawet przy temperaturze poniżej 7°C. Rowki i żebra na bieżniku są też głębsze. Zapewnia to dobrą przyczepność na śniegu.

Ale jak te właściwości zmieniają się w wysokich temperaturach? Nie pozostają one długo wydajne. W temperaturze powyżej 15°C wydajność spada. Opony letnie mają wyższe opory toczenia w ciepłe dni i znacznie dłuższą drogę hamowania. Oznacza to, że w temperaturze powyżej 15°C Twój samochód zatrzyma się do 7 metrów dalej niż na oponach zimowych. Dlatego opony letnie powinny być używane tylko wtedy, gdy temperatura jest odpowiednia.

Zawsze dobieraj opony do warunków pogodowych. Dzięki temu zaoszczędzisz energię i paliwo oraz zwiększysz bezpieczeństwo jazdy. Zawsze pamiętaj o używaniu opon zimowych przy niskich temperaturach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *