Zajadasz stres i emocje? Pozbądź się tego! Pomożemy
Nie jesteś sam: większość ludzi podjada w stresie. I to jest problem, ponieważ jedzenie pod wpływem stresu może prowadzić do przybierania na wadze. Problemem nie są jednak tylko dodatkowe kalorie, ale także to, co robisz swojemu organizmowi.
Jedzenie w stresie może podnieść ciśnienie krwi i tętno, co jest znane jako reakcja „walcz lub uciekaj”.
Co więcej, naukowcy odkryli, że stres może zwiększać prawdopodobieństwo przejadania się wysokokalorycznymi pokarmami – takimi, które nie dają uczucia sytości i pozostawiają uczucie niedosytu. Jeśli więc masz skłonność do regularnego zajadania stresu, nadszedł czas, by znaleźć sposób na kontrolowanie poziomu stresu, tak by nie prowadził on do pojawienia się dodatkowych 10 lub więcej kilogramów na twojej sylwetce.

Emocje a jedzenie
Jedzenie emocjonalne jest często mechanizmem radzenia sobie ze stresem. Stres, niepokój i depresja są klasycznymi czynnikami wywołującymi jedzenie emocjonalne.
Jedzenie emocjonalne jest często mechanizmem radzenia sobie ze stresem. Stres, lęk i depresja są klasycznymi czynnikami wywołującymi jedzenie emocjonalne.
Głównym powodem, dla którego sięgamy po jedzenie, kiedy jesteśmy niespokojni lub zdenerwowani, jest to, że jest to sposób na szybkie rozwiązanie problemu. Mamy ochotę na coś słodkiego, słonego lub chrupiącego – najlepiej na wszystkie trzy rzeczy naraz – ponieważ zdobycie tego zajmuje mniej niż pięć minut, a po zjedzeniu czujemy się dobrze.
Ale co się dzieje, gdy jemy w odpowiedzi na emocje? Jeśli czujesz się niespokojny, smutny lub zestresowany, możesz sięgnąć po coś słodkiego, np. lody lub czekoladę, bo chcesz natychmiast poczuć się lepiej. Niestety, ten nawyk tylko pogarsza sprawę, ponieważ większość pocieszających pokarmów zawiera dużo tłuszczu i cukru – czyli tych samych rzeczy, które z czasem powodują przyrost masy ciała.
Skąd mam wiedzieć, że jem emocjonalnie?
Jeśli zauważysz, że sięgasz po jedzenie, kiedy nie jesteś głodny lub regularnie jesz więcej niż zwykle, prawdopodobnie doświadczasz pewnego poziomu stresu emocjonalnego lub niepokoju. Jedzenie emocjonalne może być podświadomą reakcją na trudne sytuacje lub nieprzyjemne uczucia, które pojawiają się w ciągu dnia – np. nudę po pracy.

Jak z tym walczyć?
Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany, musisz uświadomić sobie swoje nawyki związane z jedzeniem w stresie. Nie musisz być doskonały; spróbuj tylko zidentyfikować sytuacje, w których często sięgasz po przekąskę.
Zwiększ swoją świadomość.
Pierwszym krokiem do wyeliminowania tego nawyku jest uświadomienie sobie sytuacji, które go wywołują. Skoncentruj się na zidentyfikowaniu sytuacji, w których zaczynasz się stresować – kiedy i gdzie robisz to najczęściej i po jakie przekąski sięgasz?
Jeśli zauważysz, że sięgasz po przekąskę, gdy nie jesteś głodny, zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad wydarzeniami i emocjami, które doprowadziły do tego momentu. Może właśnie miałeś bardzo wyczerpujące spotkanie i zdałeś sobie sprawę, że za każdym razem, gdy spotykasz się z tym konkretnym współpracownikiem, zaczynasz się później stresować? Gdy rozpoznasz ten wzorzec, będziesz mógł zastanowić się, jakie strategie zastosować, aby uniknąć sięgania po jedzenie na pocieszenie.
Znajdź alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem.
Być może nie da się wyeliminować stresu z życia, ale można znaleźć inne sposoby radzenia sobie z nim niż jedzenie. Wypróbuj poniższe sugestie:
Ćwicz lub spaceruj. Aktywność fizyczna pomaga w uwalnianiu endorfin, które mogą poprawić nastrój i sprawić, że poczujesz się lepiej we własnej skórze.
Medytuj lub uprawiaj jogę. Skupienie się na ćwiczeniach oddechowych może pomóc w zrelaksowaniu się i uwolnieniu napięcia z ciała.
Czytanie książki lub słuchanie muzyki również może pomóc w uspokojeniu się i odwróceniu uwagi od negatywnych myśli.
Zadbaj o odpowiednią ilość snu!
Wystarczająca ilość snu ma kluczowe znaczenie dla regulacji hormonów i kontrolowania poziomu stresu, więc jeśli z powodu braku snu stale masz mało energii, nic dziwnego, że apetyt na pocieszające jedzenie jest większy niż kiedykolwiek wcześniej! Jeśli to możliwe, staraj się spać co najmniej sześć godzin na dobę; jeśli nie, spróbuj drzemać w ciągu dnia, aby nie czuć się zmęczonym w godzinach wieczornych.
Zamień przekąski na zdrowsze opcje
Jeśli zastąpienie niezdrowych przekąsek zdrowszymi opcjami nie wystarczy, by powstrzymać łaknienie, spróbuj włączyć do codziennej rutyny więcej ruchu. Krótki spacer po pracy lub przed snem może pomóc obniżyć poziom stresu, a jednocześnie pomóc spalić dodatkowe kalorie z ulubionych przekąsek.
Poświęć chwilę na ochłonięcie po stresie
Jeśli zaczynasz odczuwać głód, a wiesz, że przeżyłeś stresującą sytuację, spróbuj najpierw ochłonąć – możesz zrobić listę rzeczy do zrobienia, aby uporządkować natłok myśli, możesz też pomedytować lub wybrać się na krótki spacer. Jeśli po wszystkim nadal jesteś głodny, zjedz posiłek bez wyrzutów sumienia – po prostu ciesz się nim. Zwracaj tylko uwagę na wielkość porcji. Zjedzenie rozsądnej wielkości przekąski lub posiłku powinno być o wiele łatwiejsze po wykorzystaniu chwili na wygaszenie emocji. Teraz Twoje wybory żywieniowe powinny być przemyślane i zdrowsze.