Wykorzystaj te informacje, aby zdecydować, czy chcesz mieć system fotowoltaiczny na swoim domu

Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i zrównoważyć swój ślad węglowy, zainstalowanie systemu fotowoltaicznego na swoim domu jest najbardziej przyjaznym dla środowiska sposobem, aby to zrobić. Ze względu na dotacje rządowe i ulgi podatkowe, wielu konsumentów może uzyskać zwrot z inwestycji w mniej niż 10 lat.

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Energia elektryczna jest wytwarzana na wiele sposobów z wielu źródeł. Najbardziej powszechną metodą jest spalanie węgla i innych paliw kopalnych, które emitują do powietrza zanieczyszczenia powodujące smog, kwaśne deszcze i zmiany klimatyczne. Zagrożenie globalnym ociepleniem sprawiło, że wiele osób poszukuje czystszych alternatyw dla paliw kopalnych. Systemy fotowoltaiczne (PV) są jedną z takich alternatyw.

Systemy fotowoltaiczne (PV) to urządzenia, które przetwarzają światło bezpośrednio na energię elektryczną. Systemy PV mogą być wykorzystywane do bezpośredniego zasilania domów, firm i innych budynków, a także do ładowania akumulatorów w celu późniejszego wykorzystania. Instalacja fotowoltaiczna to proces zakładania systemu, który przetwarza światło na energię elektryczną.

Elementy składowe systemu fotowoltaicznego

Termin „system fotowoltaiczny” odnosi się do urządzeń, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Konstrukcja systemu fotowoltaicznego zależy od ilości i rodzaju dostępnego światła – promieniowanie słoneczne jest wprost proporcjonalne do ilości światła odbieranego przez daną powierzchnię, dlatego w obszarach o dużym nasłonecznieniu istnieje większy potencjał konwersji energii.

Elementy systemu fotowoltaicznego składają się z modułów fotowoltaicznych, które są fizycznymi urządzeniami wytwarzającymi energię elektryczną prądu stałego (DC) i składają się z wielu ogniw słonecznych połączonych szeregowo; kontrolerów ładowania, które regulują przepływ prądu przez moduł i chronią go przed skokami napięcia; akumulatorów lub innych systemów magazynowania energii, które przechowują nadmiar energii DC do późniejszego wykorzystania; inwerterów, które przekształcają energię DC w prąd zmienny (AC) używany przez większość urządzeń domowych; oraz okablowania łączącego wszystkie te elementy razem.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

System PV wykorzystuje panele słoneczne, które przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Panele mogą być zamontowane na dachu lub umieszczone na ziemi ze stelażem, który pozwala im przechylić się w kierunku słońca i zmaksymalizować ekspozycję. Taki układ zapewnia darmową energię, wykorzystując bezpośrednio jedno z głównych źródeł energii na Ziemi: światło słoneczne.

Dwa główne typy systemów PV to systemy podłączone do sieci i systemy off-grid. Systemy podłączone do sieci są podłączone do sieci elektrycznej i mogą sprzedawać nadwyżki energii, które produkują z powrotem do niej, kupując energię elektryczną w nocy lub gdy ich system nie produkuje wystarczająco dużo energii, aby zaspokoić ich potrzeby. Systemy off-grid nie są podłączone do sieci elektrycznej, ale polegają całkowicie na przechowywaniu energii w akumulatorach w godzinach nocnych lub gdy nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego, aby system produkował tyle energii, ile potrzebuje gospodarstwo domowe lub firma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *