Poznaj sposoby, jak oszczędzić na wykończeniu domu metodą gospodarczą!

Budowa domu w dzisiejszych czasach jest skomplikowana i wymaga czasu ze względu na ilość wymaganych warstw biurokracji. Warto przygotować się na to, jaki jest koszt budowy domu pod klucz, jakie są potencjalne oszczędności przy samodzielnej budowie i jaki jest czas potrzebny na budowę.

Koszt budowy domu pod klucz zależy od wielu czynników, takich jak:

  • obszar, w którym odbędzie się budowa,
  • zakres prac koniecznych do wykonania,
  • jakość materiałów, których chcemy użyć do budowy domu.

 W zależności od tych czynników, a także od tego, jak doświadczony jest zespół i jak skomplikowany jest wybrany projekt domu, koszty te mogą znacznie wzrosnąć.

Termin „stan deweloperski”, wraz z definicją „standardu wykończenia pod klucz” jest rzadko, jeśli w ogóle, wyjaśniany. Najczęściej deweloperzy wskazują, że dom nadaje się do zamieszkania, jest wyposażony w okna, drzwi i podstawową hydraulikę. Wykończenie obejmuje tynkowanie, malowanie oraz instalację grzewczą i elektryczną. Podczas gdy domy wykończone pod klucz są gotowe do natychmiastowego zamieszkania, nadal trzeba wziąć pod uwagę następujące kwestie:

położenia podłóg, pomalowania ścian, zamontowania szaf, armatury łazienkowej, wstawienie drzwi wewnętrznych oraz mebli kuchennych i sprzętów.

Czy metoda gospodarcza się opłaca?

Wykończenie domu na własną rękę lub z pomocą firmy jest decyzją, która zależy od pieniędzy, które mamy i poziomu odpowiedzialności, które jesteśmy gotowi podjąć. Podczas wykańczania na własną rękę, będziemy odpowiedzialni za wszystkie aspekty procesu od zamawiania materiałów do zatrudniania załogi do nadzorowania pracy. Pracując z firmą, można skupić się na nadzorowaniu pracy, a mniej na zarządzaniu nią.

Gdy ceny materiałów budowlanych są wysokie, trudno jest oszacować koszt budowy domu pod klucz. Pamiętajmy, że jednym z głównych elementów budowy domu pod klucz jest wynagrodzenie firmy. Nie dość, że musimy zapłacić za materiały budowlane i fachowców, to jeszcze ponosimy koszty całego kierowania pracami na budowie, wynajmu sprzętu czy transportu elementów.

W jaki sposób zaoszczędzić na wykończeniu domu?

Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na wykończeniu domu jest samodzielne wykonanie prostych prac. Z pomocą przyjaciół i rodziny możesz pomalować ściany lub zainstalować armaturę w łazience. 

Wszystkie domy muszą spełniać podwyższone standardy izolacji termicznej. Najłatwiej można to zrobić, stosując nowoczesne materiały i technologie, takie jak systemy fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Warto dowiedzieć się, czy w Twojej sytuacji przysługuje Ci dotacja z programu „Czyste Powietrze”, dająca nawet do 37 tys. zł, w zależności od kwoty, jaką zainwestujesz w termomodernizację.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, rozważ opcję, która jest niedroga i łatwa w utrzymaniu. Wymiana marmurowego blatu w kuchni lub drewnianej podłogi na tańszą, ale wciąż atrakcyjną, imitację może być dobrym pomysłem.

Jasne kolory i drogie, ozdobne detale sprawią, że budowa budynku będzie droższa. Osoby szukające oszczędności mogą ograniczyć koszty poprzez zastosowanie prostszych materiałów, takich jak biel ścian i przezroczyste szkło w oknach, a także poprzez nadanie budynkowi szerokich, otwartych pomieszczeń.

Jeśli lubisz meble z charakterem, prawdopodobnie będziesz zainteresowany zakupem używanych przedmiotów. Często można znaleźć unikalne egzemplarze, które można taniej odnowić niż meble kupione nowe. Takich okazji najlepiej szukać na portalach wyprzedażowych lub na grupach tematycznych na Facebooku.

Ważne jest jednak, aby zachować zdrową równowagę pomiędzy oszczędzaniem a wydawaniem pieniędzy. Warto zainwestować więcej w trwałe podłogi, płytki, meble lub sprzęt kuchenny i łazienkowy, ponieważ te przedmioty będą nam służyć przez lata. Nie opłaca się również iść na skróty i oszczędzać na zatrudnianiu fachowców, którzy mogą nie być wystarczająco rzetelni i wykwalifikowani, aby wykonać pracę wysokiej jakości, która może kosztować Cię więcej w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *