Poznaj podstawowe zasady diety treningowej

Zdrowe, wysokokaloryczne jedzenie jest podstawą siły mięśni i motywacji. Białkowa przekąska daje energię do ćwiczeń, a zdrowe przekąski pomagają utrzymać rutynę. Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w codziennej rutynie treningowej i są głodni nowych smaków, przygotowaliśmy zestaw pomysłów na idealne kaloryczne przekąski przed, po i w trakcie sesji treningowych.

Aby czynić postępy w naszym treningu, musimy zapewnić naszemu organizmowi odżywianie, którego potrzebuje do wzrostu i odbudowy mięśni. Tak jak samochód potrzebuje odpowiedniego rodzaju paliwa do swojego silnika, tak nasze ciała potrzebują białek, węglowodanów, witamin i minerałów, aby pozostać zdrowe i silne.

Aby skutecznie budować masę mięśniową, należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka. Jest ono magazynowane w organizmie jako składnik mięśni i innych narządów. Węglowodany natomiast są głównym źródłem energii w naszym organizmie, a także odgrywają kluczową rolę w metabolizmie białek i tłuszczów. Pamiętajmy, że oprócz węglowodanów prostych, które od razu dają nam energię, należy zaopatrzyć się w węglowodany złożone – te węglowodany dostarczą nam energii na długi czas.

Na ile przed treningiem zjeść posiłek?

Każdy większy posiłek powinien być zjedzony na dwie do trzech godzin przed treningiem; daje nam to czas na strawienie pokarmu przed ćwiczeniami. Mniejsze przekąski mogą być spożywane na krótko przed lub w trakcie ćwiczeń, o ile nie zawierają dużej ilości cukru lub tłuszczu.

Ile odczekać po treningu?

Po treningu nasze ciało potrzebuje najwięcej składników odżywczych. Zdrowa przekąska składająca się z prostych węglowodanów i białka powinna być zjedzona w ciągu godziny po treningu, aby dostarczyć organizmowi składników odżywczych potrzebnych do regeneracji.

Na co zwrócić uwagę przed treningiem?

Aby uniknąć bólu brzucha, należy unikać spożywania pokarmów, które sprzyjają wypróżnieniom, takich jak jogurty i fast foody.

Przed treningiem ważne jest wypicie 200-600 ml wody, a w trakcie ćwiczeń należy pić niewielkie ilości (150-350 ml) co kilka lub kilkadziesiąt minut.

Co zjeść przed treningiem?

Najlepiej jest zjeść posiłek 2-3 godziny przed treningiem. Da Ci to energię potrzebną do intensywnego treningu. To, co jesz przed treningiem, może mieć negatywny lub pozytywny wpływ na jakość i efektywność Twojego treningu. Nigdy nie lekceważ tego, jak bardzo będziesz głodny podczas treningu! Trening na pusty żołądek nie będzie ani efektywny, ani przyjemny. Twój posiłek przedtreningowy powinien być bogaty w białko, węglowodany, składniki odżywcze i witaminy. Idealnie byłoby, gdyby jego przygotowanie i dieta stanowiły integralną część treningu.

Najlepszy posiłek po treningu

Do szybkich przekąsek potreningowych można zaliczyć wszystko, co zawiera węglowodany proste i złożone oraz białko. Ważne jest, aby pamiętać, że większość minerałów powinna być dostarczona do organizmu przed treningiem, a następnie uzupełniona posiłkiem potreningowym w celu uzupełnienia wydatkowanej energii. Dlatego podjadanie między treningami nie jest dobrym pomysłem. Ich celem jest utrzymanie energii podczas treningu, gdy nagle poczujesz się słaby. Jeśli Twój trening trwa krócej niż godzinę, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował przekąski w ogóle. Jeśli jednak planujesz ćwiczyć przez dłuższy czas, warto zaopatrzyć się w kaloryczne przekąski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *