Pomysł na hiacynty w szkle. Jak się nimi zająć?

Te piękne kwiaty były popularne w Europie już w XVII wieku. Od tego czasu nadal zadowalają ogrodników. Sprawdź, jak hodować hiacynty w domu i jak dbać o hiacynty w szkle.

Co to jest hiacynt wymuszony?

Hiacynt to roślina bulwiasta charakteryzująca się wspaniałymi kwiatostanami woskowych, dzwonkowatych kwiatów o różnych kolorach. Może to być kolor:

biały,

krem,

różowy,

Fioletowy,

niebieski,

żółty.

W ogrodzie te kwiaty pojawiają się zwykle w okolicach kwietnia i maja. W domu zazwyczaj dekorujemy nimi pokój od stycznia do kwietnia. Pachną bardzo intensywnie i słodko.

Jak dom może zakwitnąć wcześniej? Wszystko za sprawą tak zwanego przymusu, który musi zacząć się jesienią. Polega na sadzeniu cebul hiacyntowych zakupionych we wrześniu lub październiku pojedynczo lub w grupach w mniejszych lub większych doniczkach, a następnie zakopaniu ich gdzieś w ogrodzie lub na balkonie, w zimnym garażu lub innym pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od zera do pięć stopni Celsjusza.

Po około 8-10 tygodniach przenosimy hiacynty w nieco cieplejsze miejsce. W tym czasie najczęściej widoczna jest kiełkująca zielona część rośliny, z białymi korzeniami widocznymi od spodu doniczki. To pokazuje, że cebula hiacyntowa jest gotowa do kwitnienia i możemy ją zabrać do domu.

W porządku, jeśli jesienią nie sadzimy cebulek hiacyntu. Rośliny te są dostępne w prawie wszystkich sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach, a czasami nawet w supermarketach od lutego do marca. Są uprawiane w małych doniczkach i przeszły wymagany czas przechłodzenia. Mamy więc pewność, że zakwitną.

Jak dbać o hiacynty w szkle?

Lokalizacja

Hiacynty kiełkujące umieszczamy w doniczkach, które mają już widoczne pąki kwiatostanowe w jasnym miejscu, kupione w kwiaciarni.

temperatura

Optymalna temperatura to 20 stopni Celsjusza, a im wyższa roślina, tym szybciej zakwitnie. Jeśli gałęzie lub liście przechylają się na jedną stronę – można je podeprzeć. W przypadku zakupionych roślin, które nie mają jeszcze widocznych pąków – możemy przyspieszyć proces rozwoju umieszczając rośliny w ciemnym i chłodnym otoczeniu lub zakładając papierowy kaptur na kwiaty.

podglebie

Dobrze, jeśli ich gleba cały czas pozostaje lekko wilgotna. Najlepiej wylać wodę na spodek na dnie doniczki, aby cebula hiacyntowa nie została bezpośrednio podlana. Po dziesięciu minutach wylej nadmiar wody na bazę.

podlewanie

Kwiaty muszą być regularnie podlewane w okresie kwitnienia, ale po kwitnieniu muszą być suszone na słońcu. Jak już wiemy, kwiaty hiacyntu będą przyciągać wzrok tylko przez kilka tygodni.

Nie wyrzucajmy przesadnie kwitnących roślin. Gdy kwiaty wyschną, należy je zerwać – aby roślina nie marnowała energii na zawiązywanie nasion. Pozostawiając liście i pędy w doniczce, należy je podlewać i lekko karmić, aż wyschną, ponieważ w procesie fotosyntezy przechowują siłę i materiał na kwitnienie w następnym sezonie. Gdy liście żółkną, można je zrywać, a cebulki wykopuje się, suszy na słońcu, umieszcza w papierowej torbie i umieszcza w przewiewnym, ciemnym i suchym miejscu. Tak zabezpieczoną cebulę należy sadzić w drugiej połowie września na rabatach w ogrodzie lub w doniczkach na tarasie, w odstępach około 15-20 cm.

Hiacynty w szkle – uprawa w wodzie

Hiacynty można również uprawiać hydroponicznie, czyli hodować je w wodzie zamiast w glebie.

W tym celu najpierw delikatnie spłucz podłoże, na którym do tej pory znajdowała się bańka i przygotuj wybrane szklane naczynie.

Są specjalne pojemniki do uprawy cebulek, ale ja zdecydowałam się na te, które mam w domu.

Wypełniamy je kamieniem, żwirem lub keramzytem i umieszczamy na nich cebulki.

To wszystko dlatego, że nie można ich zanurzyć w wodzie, ponieważ zaczną gnić. Tylko korzenie mają dostęp do wody.

Im zimniejsze hiacynty, tym dłużej kwitną. Szybko blakną w cieple. Ważne jest również światło. Jeśli nie znajdziemy jasnego miejsca dla naszych roślin, łodygi i liście mogą stać się zbyt długie, aż w końcu ciężkie kwiatostany przewrócą się i zaczną opadać na ziemię.

Hiacynty podlewamy systematycznie, upewniając się, że podłoże jest wilgotne, ale niezbyt mokre.

Nie zaszkodzi też karmić je odrobiną nawozu z roślin kwitnących.

Hiacynty – Choroby i szkodniki

Liście, kwiatostany i cebulki narażone są na różne choroby. Przede wszystkim unikaj nadmiaru wody, która może prowadzić do infekcji. Ponadto zawsze sadź tylko zdrowe okazy, nie powodując żadnych uszkodzeń. Trzeba zobaczyć nie tylko hiacynty, ale także kwiaty i liście. Sprawdź również przechowywaną cebulę – jeśli są jakieś uszkodzenia lub plamy, natychmiast usuń zainfekowaną cebulę.

Jakie choroby i bakterie atakują hiacynty w domu?

szara pleśń,

zgniłe korzenie,

zgniły twaróg,

żółte bakterie,

Mozaika hiacyntowa.

Domowa kompozycja hiacyntów

To, jak je wyeksponujemy w domu, zależy tylko od naszej wyobraźni i upodobań. Jeśli mamy dość dużą cebulę z dwoma lub więcej kwiatami, może wystarczyć sama. Po prostu podłącz go do wybranej powłoki.

Hiacynty są również piękne w różnych koszyczkach. Nie musimy ich przesadzać, wystarczy umieścić je w pojemniku, który powinien być wyłożony folią. Aby nie patrzeć na wykonane, mało efektowne doniczki, możemy pokryć je mchem lub innymi dobranymi materiałami.

Oprócz gałązek czy mchu możemy wykorzystać inne suche rośliny, które zostają na przykład po zimowej dekoracji. Na przykład może to być calocephalus Browna. W swojej suchej postaci jest równie dekoracyjny jak jesień. Byłby to zabawny dodatek i tło dla kremowego kwiatostanu hiacynta.

Z hiacyntów możemy również tworzyć większe kombinacje różnych kolorów. Wystarczy sadzić je w grupach po 5 lub więcej. Podczas przesadzania pamiętaj, że wierzchołek cebuli powinien wystawać z ziemi. Tę przestrzeń można wypełnić gałązkami bluszczu, które albo zakorzenią się w nowym podłożu, albo ładnie wyschną. Dobrze wyglądają w każdej formie. Już po dwóch lub trzech tygodniach do tej zieleni dołączają jasne kwiaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *