Pompy ciepła powietrze-woda – dlaczego to dobra inwestycja? Ogrzewanie pompą ciepła – wysoka efektywność i doskonała wydajność
Pompa ciepła to urządzenie, które może rozwiązać wiele problemów, jeśli chodzi o ogrzewanie. Pompy ciepła nadają się zarówno do ogrzewania budynków, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Mogą także pełnić funkcję klimatyzatora, chłodząc pomieszczenia podczas gorących miesięcy.
Jeśli chodzi o rodzaje pomp ciepła, największą popularnością cieszą się pompy ciepła typu powietrze-woda. Dlaczego tak jest? Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Jak w ogóle działają pompy ciepła?

Pompy ciepła – kilka zdań na temat tych urządzeń. Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które – mówiąc w skrócie – przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego. W zimie może przenosić ciepło z zewnątrz do budynku, a w lecie odwrotnie – z wnętrza domu na zewnątrz, zapewniając chłodzenie. Pompy ciepła są często wykorzystywane do zapewnienia ogrzewania budynków, klimatyzacji, a także uzyskiwania ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła pobiera energię cieplną ze źródła, którym zazwyczaj jest grunt lub powietrze, i przekazuje ją do innego miejsca. Transfer ten jest osiągany przez pierwsze odparowanie cieczy, jaką jest czynnik chłodniczy. W wyniku tego procesu opary krążącego czynnika chłodniczego mają najwyższą temperaturę. Gdy para ta przemieszcza się w kierunku strony źródłowej systemu, zaczyna się skraplać do stanu ciekłego, absorbując po drodze dodatkowe ciepło z otoczenia. Gdy dotrze do miejsca przeznaczenia wewnątrz domu lub budynku, ponownie odparowuje do postaci gazowej i przechodzi przez wewnętrzną wężownicę, gdzie uwalnia dodatkowe ciepło do pomieszczeń mieszkalnych, po czym wraca przez linię zewnętrzną, aby powtórzyć proces. Tak to działa w trybie ogrzewania. Po odwróceniu biegu pompy ciepła, czyli uruchomieniu trybu chłodzenia, urządzenie pobiera z pomieszczeń ciepłe powietrze i uwalnia je na zewnątrz budynku, zapewniając chłodzenie w gorące miesiące.
Jak zbudowana jest pompa ciepła? Z jakich elementów się składa?
Pompy ciepła wykorzystują cykl chłodniczy do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Czynnik chłodniczy pochłania ciepło w pomieszczeniu i przenosi je do wężownicy zewnętrznej, gdzie jest ono rozpraszane w powietrzu, tak jak zostało wspomniane wyżej. Nie każdy jednak wie, z czego składa się standardowa pompa ciepła.
Typowa pompa ciepła składa się z czterech głównych elementów:
- sprężarka: spręża lub rozszerza czynnik roboczy (taki jak R-22) i cyrkuluje go w systemie;
- parownik: wężownica wypełniona czynnikiem chłodniczym, który pochłania ciepło z powietrza w pomieszczeniach i przenosi je na zewnątrz lub odwrotnie;
- skraplacz: cewka wypełniona czynnikiem chłodniczym, który uwalnia ciepło na zewnątrz i skrapla się z powrotem do postaci ciekłej;
- zawór rozprężny: reguluje przepływ gazu do lub z wężownicy parownika i skraplacza.

Pompy ciepła powietrze-woda – zalety. Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła to dobre rozwiązanie?
Pompy ciepła powietrze-woda są świetną alternatywą dla innych rodzajów systemów grzewczych. Oto kilka powodów, dla których są one tak popularne:
- są ciche. Kluczową zaletą pomp ciepła powietrze-woda jest ich cicha praca, bez ruchomych części. Dzięki temu idealnie nadają się do domów, w których hałas może być problemem, np. w pobliżu sypialni czy pokoju dziecka lub w takich miejscach jak przedszkola;
- są wydajne. Pompy ciepła typu powietrze-woda są w stanie dostarczyć znacznie więcej energii cieplnej niż standardowe systemy ogrzewania elektrycznego, co czyni je wysoce wydajnymi i opłacalnymi w eksploatacji;
- są uniwersalne. Pompy ciepła powietrze-woda mogą być stosowane zarówno latem, jak i zimą jako dodatkowe systemy chłodzenia/grzania w domach, biurach i innych budynkach. Oznacza to, że można korzystać z zalet tej technologii przez cały rok!
- są łatwe w montażu. Montaż pompy ciepła powietrze-woda nie wymaga żadnych skomplikowanych operacji czy rozkopywania połowy działki. Pompę ciepła tego typu da się zainstalować szybko i sprawnie;
- są to ekologiczne urządzenia. Pompy ciepła typu powietrze-woda nie powodują emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Instalacja pompy ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda i panele fotowoltaiczne – czy da się to połączyć?
Każdy, kogo może przerażać koszt pompy ciepła, powinien pomyśleć o panelach słonecznych. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną może zapewnić wiele korzyści. Jakich? Oto kilka z nich:
- ciepło wytwarzane przez panele fotowoltaiczne jest wykorzystywane do ogrzewania domu w miesiącach zimowych, co oznacza, że potrzeba mniej energii elektrycznej z sieci (i wynika z tego mniejsza emisja CO2);
- nadmiar energii elektrycznej wytwarzanej przez panele słoneczne w miesiącach letnich może być wykorzystany do produkcji ciepłej wody użytkowej zamiast bezpośredniego ogrzewania domu. Oznacza to, że będziemy mogli zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy na rachunkach za prąd!
- łącząc pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi, wykorzystujemy energię odnawialną, czyli działamy na korzyść środowiska naturalnego. Panele słoneczne ani pompy ciepła nie wytwarzają spalin ani dymu, więc stosowanie ich jest korzystne dla środowiska.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.