Pleśń w naszych doniczkach. Koniecznie sprawdź jak się jej pozbyć!

Pleśń to ostatnia rzecz, jakiej chcemy w naszych doniczkach. Ten nieproszony gość nie tylko wygląda paskudnie, ale może także zaszkodzić roślinom i nam samym. Dlatego nie należy jej lekceważyć. Gdy tylko zauważysz ślady pleśni w glebie, powinieneś podjąć kroki, aby się jej pozbyć.

Pleśń to grzyb, który pojawia się na różnych powierzchniach. Rozwija się w miejscach wilgotnych, ciemnych i ciepłych. Pleśń można znaleźć na przykład w łazience lub na żywności. Nie stroni jednak od doniczek z kwiatami, gdzie szybko rozprzestrzenia się w glebie.

Te nieprzyjemne grzyby nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także zagrażają naszemu zdrowiu: zarodniki pleśni mogą powodować reakcje alergiczne i wywoływać ataki astmy. Ponadto są one szkodliwe dla roślin, ponieważ zabierają im niezbędne składniki odżywcze.

Nie zawsze jest to jednak takie proste, ponieważ pleśń często ma silne oparcie w ziemi. Istnieje jednak popularna przyprawa, która pomaga w jej zwalczaniu: cynamon.

Dlaczego pleśń atakuje nasze rośliny?

Istnieje kilka czynników powodujących pojawienie się pleśni w doniczce. Są to zbyt duża wilgotność powietrza, nagłe spadki temperatury, nocne wychłodzenie pomieszczenia oraz zbyt mała ilość światła niezbędnego do prawidłowego rozwoju roślin. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie pleśnie są wskaźnikiem braku mikrocyrkulacji powietrza w naszych mieszkaniach. Częściej pojawiają się one w mieszkaniach z hermetycznie zamkniętymi oknami.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z pleśnią? Można ją rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie. Pleśń na powierzchni podłoża w doniczkach, w swoim wyglądzie przypomina jasnobiały, szarawy, czasem beżowy nalot o strukturze kożucha. Jest to wytwór mikroskopijnych grzybów, które nie zawsze są szkodliwe dla roślin.

Jak pozbyć się pleśni?

Jeśli pleśń już nas zaatakowała, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, aby się jej pozbyć. Po pierwsze, należy wyjąć roślinę z doniczki i umieścić ją w innym pojemniku ze świeżą ziemią. Następnie należy dokładnie wypłukać i wysuszyć oryginalną doniczkę. Jeśli chcesz ją natychmiast ponownie wykorzystać, możesz ją zdezynfekować słabym roztworem wybielacza chlorowego (około 1 część wybielacza na 10 części wody). Pamiętaj, aby przed dezynfekcją usunąć wszelkie zabrudzenia, ponieważ w przeciwnym razie skuteczność dezynfekcji będzie znacznie ograniczona. Innym sposobem dezynfekcji doniczki jest włożenie jej na 5 minut do wrzącej wody, a następnie wytarcie do sucha.

Pamiętaj, że pleśń jest szkodliwa nie tylko dla roślin, ale także dla osób, które je uprawiają. Aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych, podczas sprzątania należy nosić rękawiczki i zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia podczas pracy.

Pomocna będzie popularna przyprawa

Najprostszym sposobem na pozbycie się pleśni w doniczkach z kwiatami jest zakup w sklepie specjalnego preparatu do roślin. Można jednak skorzystać z naturalnych metod radzenia sobie ze spleśniałymi roślinami. Pomoże nam w tym popularna przyprawa, którą każda gospodyni domowa ma w swojej kuchni. Chodzi o… cynamon! Należy posypać nim powierzchnię ziemi i powtórzyć czynność po kilku dniach.

Warto również zainteresować się stosowaniem ekstraktów i olejków z takich roślin, jak tymianek, rozmaryn, oregano i czosnek. Udowodniono, że te rośliny-przyprawy skutecznie ograniczają rozwój grzybów mikroskopowych. Przygotowanym naparem lub roztworem z dodatkiem olejku spryskuje się podłoże co kilka dni, aż do ustąpienia objawów.

Oprócz powyższych zabiegów można również stosować mieszanki na bazie sody. Soda skutecznie pochłania wilgoć, która jest warunkiem koniecznym do rozwoju pleśni w doniczkach. Przygotowany roztwór z dodatkiem sody skutecznie usunie wszelkie ślady pleśni i zapobiegnie jej dalszemu rozwojowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *