Opiekun osób starszych to profesjonalista, którego zadaniem jest zapewnienie opieki, utrzymania i monitorowania osób starszych

Opiekun osób starszych to profesjonalista, którego zadaniem jest zapewnienie opieki, pielęgnacji i monitorowania osób starszych. Wyżej wymienione usługi mają charakter zarówno fizyczny, jak i psychologiczny, a świadczone są przez osoby o różnych kwalifikacjach.

Opiekun wykonuje wiele różnych usług. Może pomóc w czynnościach życia codziennego (ADL), takich jak kąpiel, ubieranie i przygotowywanie posiłków. Może również pomagać w transporcie na wizyty lekarskie i inne sprawunki. Opiekun może również pomóc w kwestiach związanych z poruszaniem się, takich jak branie prysznica, ubieranie się, pielęgnacja i toaleta. Niektórzy opiekunowie pomagają w podawaniu leków i śledzeniu ważnych informacji medycznych.

Opieka nad starszą osobą wymaga współczucia i cierpliwości. Opiekun musi być w stanie poradzić sobie z wahaniami nastroju, utratą pamięci, nagłym wzrostem dezorientacji, a nawet agresją ze strony pacjenta. Nie ma natychmiastowego lekarstwa na Alzheimera lub inne formy demencji. Choć nie wiadomo dokładnie, dlaczego te stany się rozwijają, istnieją sposoby radzenia sobie z sytuacją, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.

Jako opiekun będziesz przede wszystkim odpowiedzialny za zdrowie i dobre samopoczucie swojego podopiecznego

Jako opiekunka osób starszych będziesz przede wszystkim odpowiedzialna za zdrowie i dobre samopoczucie swojego podopiecznego. Należy pamiętać, że osoby starsze mogą cierpieć na wiele chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, problemy z sercem, demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona itp. Mogą też mieć ostre dolegliwości, takie jak udar czy infekcja. Istotne jest, abyś dokładnie monitorował ich stan i był czujny na ich zmieniające się warunki zdrowotne. Jako opiekun musisz zrozumieć, że osoba ta nie jest już w stanie wykonywać wszystkich codziennych czynności samodzielnie, tak jak robiła to wcześniej. Ich mobilność może być poważnie ograniczona z powodu zapalenia stawów lub osłabienia. Osoba taka może potrzebować pomocy przy kąpieli, ubieraniu się i spożywaniu posiłków. Może również wymagać pomocy przy przyjmowaniu leków i wizytach lekarskich. Twoja rola polega na pomaganiu im we wszystkich tych czynnościach życia codziennego i zapewnieniu im pomocy, gdy jest ona potrzebna. Będziesz musiał również monitorować ich nastroje i zachowanie, ponieważ większość z nich cierpi na depresję i niepokój z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.

Jakie są wymogi dotyczące opieki nad osobami wymagającymi opieki?

Wymagania stawiane opiekunowi można określić w następujący sposób:

-opiekun musi mieć ukończone 18 lat oraz musi przejść szkolenie, które obejmuje wszystkie aspekty opieki. Na przykład, opiekun może wykonywać tylko lekkie prace domowe, jeśli nie przeszedł odpowiedniego szkolenia. Opiekun musi posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej lub jego odpowiednik oraz jedno z poniższych:

-ważne prawo jazdy

-stopień licencjata w pokrewnej dziedzinie

-dwuletnie doświadczenie w bezpośredniej opiece nad osobami starszymi.

Opiekun powinien również posiadać aktywne świadectwo w odpowiedniej dziedzinie, takiej jak pielęgniarstwo lub praca społeczna. Opiekun powinien być nie tylko biegły w wybranej przez siebie dziedzinie, ale także posiadać wystarczające umiejętności interpersonalne, aby dobrze współpracować z osobami, którymi się opiekuje. Na przykład, opiekun, który został przeszkolony w zakresie psychologii, będzie w stanie lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach i będzie wiedział, jak utrzymać dobrą komunikację z podopiecznymi i innymi opiekunami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *