Ogrzewanie domu pompą ciepła w 2022 r. Ile to kosztuje?

Używanie pomp ciepła do ogrzewania budynku mieszkalnego może pomóc w zwiększeniu efektywności energetycznej domu, a w niektórych przypadkach może nawet obniżyć rachunki za ogrzewanie. Zastosowanie tych systemów do ogrzewania może skutkować zmniejszeniem szkód ekologicznych i niższymi cenami energii elektrycznej. Niektóre zalety i wady ogrzewania domu pompą ciepła to to, że jest ono tańsze niż ogrzewanie olejem lub gazem, a ponieważ zwykle montuje się je na poddaszu, urządzenia klimatyzacyjne można umieścić tam, gdzie jest to najwygodniejsze. Jednak generalnie wymagają więcej konserwacji i muszą być wymieniane co około 10-15 lat.

Która pompa będzie najlepsza na ogrzanie domu ?

W sprzedaży dostępne są trzy główne typy pomp ciepła. To określi efektywność i całkowitą cenę inwestycji. Przed podjęciem decyzji należy indywidualnie porozmawiać z klientami o każdym rozwiązaniu i ocenić, które z nich będzie dla Ciebie najlepsze.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło z gruntu, aby zapewnić najlepszą wydajność. Najlepiej montować je na etapie budowy, aby obniżyć koszty inwestycji. Możliwe jest wykorzystanie gruntowej pompy ciepła do ogrzewania w swoim budynku, wykorzystując jej zdolność do oddawania ciepła z gruntu. Dzięki niemu można zapewnić ogrzewanie całego budynku lub wykorzystać je do przygotowania ciepłej wody użytkowej na miejscu. Zakup gruntowej pompy ciepła jest realną opcją do ogrzewania budynku, zwłaszcza jeśli nie chcesz zajmować się instalacją innych rodzajów systemów ogrzewania gazowego. Są również opłacalną opcją.

Pompy wodne istnieją już od jakiegoś czasu, ale często wiążą się z wysokimi kosztami. Pompa wodna jest znacznie bardziej wydajna niż pompy gruntowe, które można uzupełnić o funkcje takie jak tryb uśpienia i inteligentne planowanie Bluetooth. Niektóre pompy powietrza są zasilane gazem lub olejem, podczas gdy inne są czysto elektryczne. Wybór między tymi dwiema opcjami będzie zależał od tego, co jest dla Ciebie dostępne. Albo zdecydujesz się przełączyć na urządzenie zasilane paliwem, albo pozostać przy urządzeniu elektrycznym, które w niektórych okolicznościach będzie bardziej specyficzne i tańsze.

Ogrzewanie domu za pomocą powietrznej pompy ciepła jest coraz bardziej popularne. Koszty zakupu, instalacji i popularności są na najniższym poziomie. Jeśli chcesz rozpocząć ogrzewanie za pomocą ASHP, najlepiej zadzwoń do inżyniera hydraulika i zapytaj, co polecają dla systemu, który chcesz. Posiadanie jednego systemu centralnego ogrzewania w budynku jest zawsze korzystne. Taka konfiguracja jest optymalnym wyborem w momencie największego zapotrzebowania na energię grzewczą. Warto również zauważyć, że pompy gruntowe i wodne są bardziej wydajne niż powietrzne pompy ciepła. Po pierwsze, urządzenia te mogą być cennym narzędziem dla pisarzy borykających się z problemami z pamięcią krótkotrwałą. Po drugie, są bardziej niezawodne i płodne niż ludzie.

Zalety i wady ogrzewania pompą ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które zbierają głównie pozytywne opinie. Są popularne, ponieważ mogą być łatwe w utrzymaniu i nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń. Modele użytkowe i bezpośrednie pompy gruntowe należą do najpopularniejszych rozwiązań pomp ciepła. Te tanie pompy ciepła są bardziej wydajne niż gazowe czy nawet starsze kotły olejowe, ponieważ są zasilane ze źródeł odnawialnych. Roczne koszty ogrzewania można znacznie obniżyć, a to oznacza mniej pieniędzy na ogrzewanie. Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne mogą mieć sprawność do 105%. Piece elektryczne mają sprawność około 99,9%, a do ładowania kotłów sprawność 40-70% w zależności od specyfikacji. Jednocześnie efektywność energetyczna gruntowej pompy ciepła może wynosić od 400% do 300%. Dla porównania, efektywność energetyczna pompy ciepła powietrza może wahać się od 200% do 1000%. Tak więc stosując gruntową pompę ciepła można uzyskać średnio 3x więcej ogrzewania w jednej kWh. Możesz także użyć tradycyjnej formy ogrzewania i nadal uzyskiwać podobne wyniki. Im mniej wydajny kocioł grzewczy, tym wyższe roczne koszty ogrzewania.

Pompa ciepła zużywa mniej energii elektrycznej i wytwarza mniej emisji niż tradycyjne ogrzewanie, co było ważne w kontekście rosnących cen energii elektrycznej. Jest to również metoda pasywna, co oznacza, że szybko się nagrzewa i schładza – nie trzeba jej często uruchamiać ani włączać i wyłączać. Pomimo swoich zalet, pompa ma również pewne wady, do których należy wysoka cena, jaką prawdopodobnie przyniosą Twojemu projektowi. Istnieją inne przypadki, w których budowniczowie powinni zamiast tego rozważyć zainstalowanie słonecznych paneli grzewczych. Pompa z poziomym wymiennikiem jest zazwyczaj najlepszym wyborem dla Twojego projektu. Wadą tego typu pompy jest to, że można ją zainstalować tylko na działkach, które są wystarczająco przestronne. Druga opcja to pompa z wymianą pionową. Pompy te wymagają odwiercenia i umieszczenia sond w ziemi w celu wytworzenia ciśnienia, które może być skomplikowane i trudne w montażu. Dzięki postępowi technologicznemu budynki mogą być teraz łatwo ogrzewane powietrze-powietrze. Nie ma negatywnych opinii na temat wydajności czy poziomu jakości, ponieważ dobrze sprawdzają się w istniejących budynkach z możliwymi do zamontowania pompami ciepła.

Wiele osób jest zadowolonych z zainstalowania pomp ciepła, ponieważ zapewniają one szereg korzyści. To ta nowa technologia pomogła uczynić domy bezpieczniejszymi, a także nie wymaga budowy komina. Może to przełożyć się na niższe koszty budowy budynku. Ogrzewanie domu pompą ciepła nie wymaga dodatkowego miejsca na paliwo. Gruntowe pompy ciepła mają udokumentowane doświadczenie w pracy w każdych warunkach pogodowych i nie cierpią z powodu niskich temperatur, które nie wpływają na ich wydajność. Świetnie nadają się również do ogrzewania domu, więc nawet jeśli na zewnątrz jest gęsty śnieg, w środku nadal będzie ciepło. Systemy grzewcze mogą być wydajne i opłacalne na wiele sposobów. Ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe jest bardzo cenione na poziomie mieszkaniowym.

Szacowany koszt ogrzewania gruntową pompą ciepła

Obecna wydajność pompowania ciepła sprawia, że możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania. Oczywiście minusem jest to, że nasze zużycie energii elektrycznej wzrasta, aby osiągnąć ten poziom wydajności i zwiększa nasz ślad węglowy. Ta formuła pokaże, ile wyniosą roczne koszty na metr kwadratowy. Następnie pomnożymy uzyskany wynik przez nasze koszty energii elektrycznej, aby zobaczyć, ile będzie to kosztować metr kwadratowy.

  • Dom 100 m kw. – Dobrze ocieplony dom o zapotrzebowaniu na energię 70kW/m2 na rok nie jest bardzo drogi w ogrzewaniu. Ich ogrzanie w małym systemie grzewczym z pompą ciepła kosztuje mniej niż 1200 zł. Używanie pompy ciepła do ogrzewania domu może być kosztowne energetycznie. Na przykład, jeśli używasz 130 kW/sq. m/rok kosztowałoby to 2145 zł rocznych wydatków. Średni koszt ogrzewania budynku gruntową pompą ciepła przy zapotrzebowaniu na energię 150 kW/m2/rok może kosztować mniej niż 2500 zł.
  • Dom 200 m kw. – Gruntowa pompa ciepła to system, który może być stosowany tylko w dobrze izolowanych budynkach bez wymiany powietrza, co prowadzi do niskiego zapotrzebowania na energię. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie schładzając budynek i ogrzewając go w razie potrzeby. W przypadku drugiej kalkulacji mamy do czynienia z niespełna 4000 zł. Z drugiej strony 150 kW może kosztować 5000 zł rocznie. Poniżej znajdziesz średnie koszty ogrzewania pomp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *