Ogród zimowy po swojemu

Ogród zimowy – wszyscy myślimy o kącie z płatkami śniegu i, oczywiście, Boże Narodzenie. Ale nie ma powodu, aby zamknąć go na wiosnę i trzymać się tylko salonu. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają miejsca na taki pokój na zewnątrz będzie alternatywa – ogród zimowy na tarasie lub balkonie. 

Ogrodnicy ucieszą się na wieść, że całkiem możliwe jest zorganizowanie ogrodu zimowego na tarasie nawet samodzielnie. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, każdy z nich jest odpowiedni dla różnych środowisk (w mieście lub na wsi, w pobliżu sąsiadów Nie trzeba być profesjonalnym ogrodnikiem ani projektantem wnętrz – wystarczy wyobraźnia i trochę czasu – dodaje. Jeśli pomyślisz nieszablonowo, to wtedy przekonasz się, że ogród zimowy na tarasie jest nie tylko piękny, ale i bardzo praktyczny. Po pierwsze, jest to zielona oaza w mieście, bo nie każdy ma podwórko z własną działką. Po drugie, podczas sadzenia roślin i przestrzeń na zewnątrz może być wykorzystywana do innych zajęć – daje to możliwość zrobienia dwóch rzeczy za jednym razem. Oczywiście spodoba się też tym, których nie zrażają trudne trasy i którzy mają już pewne doświadczenie w sadzeniu – wystarczy odrobina cierpliwości i miłość do pięknych roślin.

Idealny ogród zimowy

Jak sprawić, by taras wyglądał jak prawdziwy ogród zimowy? Można zacząć od czegoś małego – jedna, dwie małe doniczki z ozdobnymi roślinami lub kilka prostych doniczek. Jeśli mamy wzdłuż fasady domu kącik, w którym można coś dodać, to powinno to być idealne miejsce na ogród zimowy – nie trzeba żadnych dodatkowych prac, a prosto z okna będzie wyglądał jak ogród zimowy.

Oczywiście, jeśli jest dostępne miejsce, lepiej zacząć od czegoś bardziej przestronnego. Różnej wielkości i kształtu donice, kolorowe doniczki – hodując w nich rośliny, możesz sprawić, że Twój taras będzie wyglądał jak prawdziwy ogród zimowy. Możesz również wykorzystać wszelkiego rodzaju drewniane lub metalowe pojemniki, stare umywalki i puszki po konserwach – nadadzą przestrzeni industrialny klimat. I oczywiście zawsze można kupić gotową donicę ogrodową lub zrobić ją samemu i ozdobić grawerunkiem.

Nie musisz skupiać się na jednym rodzaju roślin – wybór jest ogromny: od alpejskich kwiatów i ziół, które kwitną tylko latem, po krzewy, które kwitną o każdej porze roku; od drzew, które dają wspaniałe jesienne kolory do zimowych roślin domowych i sukulentów, które nie potrzebują dużo wody. Kwitnące begonie lub pelargonie wyglądają cudownie jasno na tle ciemnozielonych liści i świątecznych dekoracji.

Oto kilka wskazówek, jak urządzić ogród zimowy.

1) Używaj pojemników, które można ustawiać jeden na drugim lub modułowych, co pozwoli Ci zmieniać ich kompozycję przez cały sezon. Pozostaw wystarczająco dużo miejsca pomiędzy każdą doniczką, aby powietrze mogło cyrkulować, a woda mogła swobodnie odpływać. Jeśli używasz płytkiej tacy, użyj doniczek, które nie będą głębsze niż 1 cal.

2) Użyj różnych garnków o różnych rozmiarach i kolorach. Jeśli masz tylko jeden lub dwa rodzaje, efekt końcowy będzie wyglądał nudno. Jeśli to możliwe, wybierz kilka garnków, które kontrastują ze sobą w jakiś sposób, aby dodać zainteresowanie do aranżacji. Rozważ użycie w tym celu rośliny o ciekawym ulistnieniu. Możesz również użyć kontrastujących kolorów do tego celu.

3) Dopasuj położenie doniczek do ich wielkości. Jeśli masz bardzo dużą donicę, umieść ją w widocznym miejscu. Jeśli umieścisz kilka mniejszych doniczek razem, wybierz jedną, która jest nieco wyższa od pozostałych i umieść ją po jednej stronie, tak aby wszystkie oczy były zwrócone na nią. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa donica, tym dalej od centrum ogrodu zimowego powinna być umieszczona.

4) Umieść swoje donice w taki sposób, aby tworzyły różne poziomy. Najciekawsze efekty wizualne powstają, gdy niektóre elementy są wyższe od innych lub umieszczone na różnych wysokościach. Można to osiągnąć poprzez rozsypanie żwiru lub kamieni wzdłuż części ścieżki wokół donicy.

5) Kluczem do udanej aranżacji jest staranne planowanie. Zanim zaczniesz, zdecyduj o ostatecznej kompozycji i o tym, jakich roślin zamierzasz użyć. Upewnij się, że wszystkie z nich mają podobne warunki wzrostu – np. wymagają podobnej ilości słońca lub wody itp.

Pamiętaj, jeśli jest to Twoja pierwsza próba, spróbuj stworzyć kilka prostszych aranżacji, zanim podejmiesz się bardziej skomplikowanych (zwłaszcza jeśli używasz wielu różnych rodzajów roślin). Nie zapomnijcie się nie spieszyć i dobrze się bawić. Pamiętaj, że to proces, a nie rezultat jest najważniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *