Medycyna ekologiczna – co to takiego? Czy faktycznie może pomóc?
Pojawiają się nowe choroby. Nazywane są „chorobami cywilizacji”. Mamy wysypki alergiczne, autoimmunologiczne i psychosomatyczne. Zdarzają się również przypadki, w których lekarze są bezradni: pacjenci mają dobre wyniki, ale nadal cierpią. Odpowiedzią może być eko-medycyna.
Czym jest medycyna ekologiczna
Medycyna ekologiczna to interdyscyplinarna dyscyplina, która harmonijnie łączy wiedzę i osiągnięcia z różnych dziedzin, takich jak medycyna, ekonomia, edukacja, prawo, ekologia, rolnictwo i produkcja żywności. Głównym zadaniem medycyny ekologicznej jest dbanie o zdrowie i zapobieganie chorobom poprzez wspomaganie naturalnych procesów biologicznych w organizmie. Ponadto przyjmuje zintegrowane podejście do leczenia i zapobiegania chorobom.

Ekomedycyna to sposób na życie
Ekomedycyna opiera się na zapewnieniu zdrowego stylu życia opartego na trosce o zdrowie człowieka i poszanowanie natury. Lekarze ekolodzy zachęcają pacjentów do zmian w swoim życiu. Dopasowuje dietę, wprowadza w życie regularną aktywność fizyczną, doradza, jak zmienić środowisko domowe i zawodowe czy schematy podróżowania. Podpowiada, jak właściwie odpocząć i zrelaksować się, znaleźć czas dla siebie, a także jakie czynności mogą pomóc w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Koncentruje się na szkodliwych nawykach, które należy jak najszybciej rzucić – palenie, alkohol, używki, słodycze, fast foody.

Czy ekomedycyna wymaga specjalizacji?
Z punktu widzenia medycyny żywieniowej ekomedycyna jest formą medycyny nieprofesjonalnej, która wykorzystuje własne zasoby do poprawy jego zdrowia. Nie jest substytutem tradycyjnej medycyny, ale jej uzupełnieniem.
Medycyna ekologiczna dzieli się na dwie główne kategorie: medycyna żywieniowa i medycyna środowiskowa.
Medycyna żywienia to nauka o diecie i żywieniu, w tym o suplementach diety, dietach specjalnych, witaminach i minerałach (w tym o ich niedoborach), zwłaszcza o ich związku ze zdrowiem
Główny nacisk kładziony jest na wpływ diety na ogólny stan zdrowia ludzi. Jednym z rodzajów terapii naturalnej, który koncentruje się na pacjentach z niedoborami żywieniowymi, jest terapia ortomolekularna. Ponadto możesz specjalizować się w wielu innych dziedzinach medycyny żywieniowej, takich jak żywienie sportowe i żywienie organiczne dla osób z nadwagą.
Medycyna środowiskowa i jej różne poddziedziny obejmują interakcje między ludźmi a ich otoczeniem. Obejmuje to każdy aspekt ludzkiego życia: od jedzenia po mieszkanie, od pracy po zabawę, od energii po transport, od technologii po naturalne przestrzenie.
W tym holistycznym podejściu przyglądamy się wszystkim rzeczom, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Spektrum waha się od obciążeń polowych (takich jak pola elektryczne lub promieniowanie), alergii, do zanieczyszczeń elektromagnetycznych (takich jak promieniowanie telefonów komórkowych lub ekranów telewizorów).