Legalizacja konsumpcji i sprzedaży marihuany w niemczech: co już wiemy?

Czy Niemcy legalizują marihuanę? Takie plotki pojawiły się niedawno w mediach. Sprawdź, czy rzeczywiście niemiecki rząd planuje zmiany w ustawodawstwie dotyczącym konsumpcji i sprzedaży tej substancji!

Legalizacja marihuany w Niemczech

Legalizacja marihuany w Niemczech jest tematem, który już od dawna pojawia się w dyskusjach społecznych. Rząd największej gospodarki Europy również zaczyna zmieniać swoje podejście do konopi indyjskich. Minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział, że chce wprowadzić legalizacje konsumpcji i sprzedaży marihuany. Decyzja ta byłaby korzystna dla wszystkich zainteresowanych nie tylko jej użytkowników – rynkiem ten mógłby przynieść wiele milionów euro podatków.

Niemcy próbują nadążyć za krajami, takimi jak Kanada czy Stany Zjednoczone, które już wprowadziły legalizację marihuany na skalę całego kraju. W ostatnich latach nastąpiła duża zmiana podejścia do substancji psychoaktywnych w Europie i coraz więcej państw dekryminalizuje lub legalizuje ich posiadanie. Teraz Niemcy mogą podjąć decyzję o tym samym kroku.

Legalizacja marihuany w Niemczech

Koniec prohibicji w Niemczech

Od dłuższego czasu trwają żądania w Niemczech o legalizację marihuany. Teraz politycy rządu przyznają, że obecny system przestaje być skuteczny i nieodwołalnie zmierza do końca prohibicji. Według nich, nowelizacja ustawy będzie korzystna dla państwa z powodu większych wpływów podatkowych oraz redukcji kosztów związanych z karzeniem osób za posiadanie lub używanie narkotyków.

Nikt jeszcze jednak nie jest pewien na jakiej zasadzie nowe prawo miałoby funkcjonować. Prawdopodobne jest kontrolowane wznowienie uprawy konopi indyjskich pod określonymi warunkami i wydawanie licencji na sprzedaż przez specjalizujące się w tym przedsiębiorstwa. Trzeba przy tym pamiętać, że decyzja ta nie oznacza bezkarności dla wszystkich konsumentów – prawdopodobnie nadal będą istniały ograniczenia ile i gdzie można kupić oraz palenie w miejscach publicznych pozostanie zabronione.

Marihuana na receptę

W ostatnim czasie wiele krajów i regionów na całym świecie rozważa legalizację marihuany. Teraz także Niemcy dołączają do grona tych państw – rząd zapowiedział wprowadzenie prawa, które umożliwi korzystanie z marihuany w celach rekreacyjnych. Jest to dosyć pozytywna informacja dla osób, które od dawna walczą o przepisy pozwalające na swobodny dostęp do tej rośliny. Jednakże, trzeba pamiętać, że wciąż nie będzie można kupić marihuany bez ograniczeń – rząd planuje wprowadzenie licencjonowanych punktów sprzedaży oraz określenie limitu ilości marihuany, jaką jeden nabywca będzie mógł zakupić.

Ponadto projekt ustawy wprowadza inną ważną zmianę – możliwość stosowania medycznej marihuany na receptę. Takie leczenie już dzisiaj jest dostępne w pewnym stopniu pacjentom w Polsce i wielu innych krajach europejskich. W Niemczech również pojawiła się potrzeba znormalizowania podobnego rodzaju terapii poprzez wydanie odpowiedniego prawa. Nowe regulacje dotyczące medycznej marihuany są szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe lub inne schorzenia wymagające ulgi bólowej oraz łagodzenia objawów ubocznych leczenia.

Z perspektywy pacjenta jest to bardzo korzystna zmiana, która z pewnością poprawi jakość życia wynikająca z niedostępnej wcześniej pomocy medycznej.

Marihuana na receptę

Zmiany w prawie narkotykowym

Niemcy znane są z liberalnych przepisów dotyczących narkotyków, ale jak dotąd konsumpcja i sprzedaż marihuany była nielegalna. Jednak niemiecki rząd wszedł na drogę legalizacji, co wywołało pozytywne reakcje wielu aktywistów na rzecz legalizacji. Wibke Neumann z międzynarodowego towarzystwa kulturalnego Hanfparade powiedziała „To potężny sygnał wsparcia dla wszystkich ludzi oskarżanych o posiadanie lub uprawianie roślin konopi”. Legalizacja marihuany ma zredukować koszty sądowe i policyjne wiązane z jej nielegalnym handlem, a także zmniejszyć ryzyko kupowania skażonej substancji.

Pod wpływem decyzji Kanady i kilku stanów USA Niemcy szybko idą w ich ślady w dążeniu do pełnej legalizacji marihuany.

Planuje się regulację handlu specjalną podatkową stawką, regulacje ilości posiadanej substancji oraz ograniczenia wiekowe przy zakupie.

Ministerstwo zdrowia zapowiedziało wprowadzenie projektu ustawy już w tym roku, a jeśli zostanie ona przegłosowana przez parlament może wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku. Ta decyzja nie tylko zachęci innych polityków oraz instytucje do podjęcia podobnych działań, ale również przyczyni się do dalszego rozwoju rynku konopi w Europie.

Będzie można kupić marihuanę

Niemiecki rząd ogłosił swoje zamiary dotyczące legalizacji konsumpcji oraz sprzedaży marihuany. W wyniku przeprowadzonej konsultacji społecznych, władze postanowiły podjąć próbę regulacji i kontroli obrotu substancją. Zgodnie z zapowiedzią, obywatele będą mogli zakupić marihuanę w specjalnie do tego przeznaczonych punktach sprzedaży.

Taka decyzja wywołała wiele kontrowersji i dyskusji na temat wpływu legalizacji na społeczeństwo.

Jednak niemiecki rząd argumentuje swoją decyzję faktem, że kontrolowany handel pozwoli na ograniczenie nielegalnej sprzedaży, dostarczenie bezpiecznej substancji o dobrze określonej jakości oraz przyczyni się do zwiększenia dochodów państwowych poprzez opodatkowanie branży przy pełnym poszanowaniu praw pracowniczych.

Będzie można kupić marihuanę

Podsumowanie

Niemiecki rząd planuje zalegalizować konsumpcję i sprzedaż marihuany, co może przynieść kraju znaczne korzyści finansowe. Ta decyzja jest wynikiem ciągłych przeprowadzanych badań, które pokazują pozytywne skutki legalizacji marihuany na zdrowie publiczne oraz gospodarkę. Wpływy z podatków związanych ze sprzedażą tej substancji mogą sięgnąć nawet 2,3 miliarda euro rocznie. Jednocześnie Niemcy mają nadzieję ograniczyć szare rynki oraz poprawić jakość produktu dostarczanego do konsumentów.

Legalizacja konsumpcji i sprzedaży marihuany w niemczech: co już wiemy? – FAQ

Czy Niemcy mają zamiar legalizować marihuanę?

Tak, niemiecki rząd ogłosił plany legalizacji zarówno konsumpcji, jak i sprzedaży marihuany.

Kiedy planowana jest legalizacja marihuany w Niemczech?

Planowane wprowadzenie ustawy regulującej legalną konsumpcję i sprzedaż marihuany ma miejsce w 2022 roku.

Czym różni się „legalna” od „nielagalnej” marihuany?

„Legalna” marihuana będzie mogła być uprawiana przez licencjonowanych producentów na terenie Niemiec oraz sprzedawana w kontrolowanych punktach dystrybucji. Konsumenci będą mogli nabywać produkty tylko po okazaniu dowodu tożsamości, spełnieniu minimalnego wieku oraz ilości zakupionej produktu.

Jakie ograniczenia zostaną nałożone na konsumpcję marihuany?

W momencie wprowadzenia planowanej ustawy osoby powyżej 18 roku życia będą mogli nabywać do 30 gramów suszu lub gotowych produktów zawierających THC. Osoby pomiędzy 15 a 18 rokiem życia dostaną jednak możliwość kupna jedynie mniejszych ilości pod nadzorem dorosłego opiekuna.

Kto odpowiada za przeprowadzenie legalizacji i kontrolę nad rynkiem marihuany w Niemczech?

Odpowiedzialność za prawidłowe wprowadzenie ustawy spoczywa na władzach poszczególnych landów, a także Federalnym Urzędzie Kontroli Narkotykowej (BfArM).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *