Kryzys wieku średniego, czym jest, jak sobie z nim radzić ?

Kryzys wieku średniego ma dość zabawny wydźwięk. Często kojarzy się z człowiekiem, który nie może pogodzić się z przemijającym pięknem i za wszelką cenę próbuje zmienić się z powrotem w mało wartościową istotę.

Twój kryzys wieku średniego może obejmować „reaktywowanie szkolnego zespołu” lub „zakup drogiego, sportowego samochodu lub motocykla”. Istnieje jednak wiele innych działań, w których możesz uczestniczyć, a które nie mają żadnego związku z tymi pomysłami. Przeciętny kryzys wieku średniego zwykle zaczyna się w wieku 39 lat. Niektóre z częstszych objawów to uczucie, że nic nie osiągnąłeś, lęk, depresja i pragnienie, aby zrobić coś innego w swoim życiu.

Co to jest kryzys wieku średniego ? 

Istnieje bardzo duża szansa, że doświadczysz kryzysu wieku średniego, jeśli dożyłeś 40 lub 45 lat. Kluczem jest pozostawanie zaangażowanym i produktywnym, aby było to błogosławieństwem, a nie przekleństwem, którym często jest.

To czas refleksji, okres introspekcji, kiedy ludzie oddają swoje życie ostateczne rozliczenie z tego, co poszło dobrze, a co nie dobrze w życiu osobistym, społecznym i zawodowym. Kiedy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że świat się zmienił i że nic nie trwa wiecznie.

Kryzysy wieku średniego zdarzają się wielu ludziom i często nie są traktowane poważnie. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji dla osoby, która go doświadcza.

Chociaż kryzys wieku średniego może wydawać się trudny do pokonania, w rzeczywistości może prowadzić do ponownej oceny swojego życia. Pozwala na nadanie priorytetu pewnym aspektom i odnalezienie tego, co sprawia, że warto żyć na nowo. Ta osoba może znaleźć swoje pasje w życiu, zrobić coś innego i poprawić jakość swojego życia.

Jednak takie irracjonalne zachowania wynikające z kryzysu nie są rzadkie i mogą stwarzać problemy w pracy, a nawet zagrażać ich zdrowiu. Może też popaść w długi, ponieważ w czasie kryzysu finansowego przeżyła zbyt wiele.

Kto zaznaje kryzysu wieku średniego ? 

Dla wielu osób kryzys wieku średniego może rozpocząć się, gdy osiągną 40 lat. Ale zamiast kupować samochód sportowy lub motocykl, bardziej prawdopodobne może być zapisanie się na siłownię i pokazanie swoich mięśni na Instagramie. Zaczyna o wiele bardziej cieszyć się beztroskim stylem życia i ma wiele romansów w swoim życiu. Potrafi również zachować zdrową równowagę zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

To prawda, że mężczyźni częściej doświadczają kryzysu wieku średniego. Jednak kobiety też nie są z tego zwolnione. Nie oznacza to, że każdy mężczyzna i każda kobieta przejdą przez to w ciągu swojego życia, ale niektórzy tak. Szacuje się, że problem ten dotyczy około dziesięciu procent populacji.

Szacunki te mogą być jednak zaniżone. Zwłaszcza z kobietami. Bo o ile kryzys wieku średniego w przypadku mężczyzn jest czymś znanym, czymś, o czym żartuje się i patrzy z pobłażaniem, o tyle w przypadku kobiet sprawa jest nieco inna.

Kryzys wieku średniego jest nadal rodzajem tabu zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, chociaż jest bardziej napiętnowany dla kobiet. Niektóre kobiety uważają, że ich problem nie jest traktowany tak poważnie, jak gdyby został zgłoszony przez mężczyznę. W wielu przypadkach kobiety często czują, że ich doświadczenie nie jest traktowane poważnie. Wstydzą się o tym mówić, a tym bardziej z powodu wszystkich stereotypów związanych z „kryzysem wieku średniego”. Wielu nie rozumie, przez co przechodzi, ponieważ nie rozumie, co pociąga za sobą cały ten kryzys.

Przyczyny kryzysu wieku średniego

Kryzys wieku średniego jest wynikiem Twojej refleksji nad dotychczasowym przebiegiem swojego życia i może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym ambicjami, oczekiwaniami, marzeniami i poziomem satysfakcji. Jeśli czujesz się nieusatysfakcjonowany, może to oznaczać, że to, co osiągnąłeś, nie rekompensuje tego, co straciłeś.

Wiele osób doświadczyło tak wielu zmian prawnych i życiowych, że czują, że nie żyją już pełnią życia. Może to sprawić, że ktoś poczuje, że zmarnował swoje szanse i szuka nowych sposobów na cieszenie się tym, co teraz robi. Wraz z rosnącym wykorzystaniem komputerów pojawia się coraz więcej informacji o poprawie wyglądu. Aby wyglądać świeżo, ważne jest, aby oczyścić swój wygląd i zachować nieskazitelny wizerunek.

Biorąc pod uwagę, że możesz mieć teraz dzieci, które dorastają, w tym czasie może również pojawić się kryzys wieku średniego. Może to być przytłaczające przeżycie i zmuszać do refleksji nad swoim życiem, zwłaszcza jeśli nagle cały swój czas poświęciłeś wcześniej opiece nad dziećmi. Może to prowadzić do autorefleksji i refleksji, które można postrzegać jako skłanianie ludzi do refleksji nad latami spędzonymi na zaspokajaniu potrzeb dzieci i całej ich rodziny.

Kryzys wieku średniego może również wystąpić po traumatycznym przeżyciu, takim jak śmierć bliskiej osoby lub atak. Może się okazać, że twój cel w życiu nagle się zmienił i być może będziesz musiał przemyśleć, jak wykorzystywałeś swój potencjał. Odrzucenie może być trudne, ale z pewnością nie jest tak dotkliwe jak „wymuszanie” decyzji w ograniczonym czasie. Jeśli sytuacja jest zbyt trudna, aby rozważyć wszystkie opcje, najlepiej pozostawić problem nierozwiązany.

Osoba przeżywająca kryzys wieku średniego zaczyna zdawać sobie sprawę, że jej wiek stał się barierą dla zmian. Teraz została jej tylko jedna chwila, by zmienić swoje życie.

Objawy kryzysu wieku średniego

W niektórych przypadkach, kryzys wieku średniego może przybierać różne formy. Można jednak zauważyć pewne powtarzające się wzorce zachowań. Osoby te mogą stać się bardziej drażliwe, szczególnie w odniesieniu do samych siebie i upływu czasu. Mogą próbować ukryć upływ czasu, angażując się w liczne działania – strzyżenie włosów, ćwiczenia na siłowni czy też treningi.

Może pojawić się strach przed śmiercią, poczucie, że życie było pozbawione osiągnięć i pragnienie nowego kierunku w życiu. Może to prowadzić do wzrostu wierzeń religijnych lub kwestii dotyczących filozofii.

Osoba przeżywająca kryzys wieku średniego może zacząć działać w sposób, w jaki wcześniej by tego nie robiła. Może ona podejmować bardziej ryzykowne decyzje, takie jak zainteresowanie hazardem lub rozpoczynanie nowych przedsięwzięć, które nie zawsze są dobrze zaplanowane. Może też stać się bardziej zależna od środków pobudzających i próbować ich, by odkryć coś nowego. Może to prowadzić do problemów z pieniędzmi.

On lub ona może również odejść. Nawet jeśli wcześniej związek był uważany za dobry. Przypadkowy romans, spotkanie z kimś młodszym, próba udowodnienia sobie, że nadal można mieć kogoś młodszego, bycie zaintrygowanym przez inną osobę ponownie lub angażowanie się w niebezpieczne zachowanie, którego obecny partner nie akceptuje, może odegrać rolę.

Kryzys wieku średniego może więc mieć zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na życie człowieka. Może skutkować rozpadem związku lub pogorszeniem sytuacji materialnej rodziny poprzez kaprysy i nieprzemyślane działania. Może też być inspiracją do pracy nad sobą, rozwijania swoich umiejętności, zdobywania dodatkowego wykształcenia, zmiany zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *