Kości – czego o nich nie wiesz?
Kości. Każdy je ma, ale niewielu wie, jak działają. Nie tylko pozwalają Ci chodzić, sięgać po kawę i nosić zakupy, ale także zapewniają prawidłową pracę serca, mięśni i wielu innych narządów. Zdziwiony? To prawda! Kości to nie tylko stelaż dla mięśni.
Wręcz przeciwnie, kości to żywa tkanka, która nieustannie odnawia się w naszym organizmie. Tkanka kostna zbudowana jest z fosforanu wapnia w połączeniu z włóknami kolagenowymi. Substancja ta nadaje kościom wytrzymałość i elastyczność. Ponadto tkanka kostna charakteryzuje się doskonałą odpornością na zużycie wskutek tarcia i nacisku. Na przykład kość udowa jest zaprojektowana tak, aby wytrzymać obciążenie nawet 30-krotnie przekraczające ciężar ludzkiego ciała.
Tworzenie się tkanki kostnej następuje w okresie wzrostu w dzieciństwie i młodości. U dorosłych trwa ciągła wymiana starej tkanki kostnej, która jest wypierana przez nową. Jednak z wiekiem proces ten ulega spowolnieniu i zmniejsza się gęstość kości, przez co stajemy się bardziej podatni na złamania.
Osteoporoza jest poważną chorobą dla wielu osób, ale można jej zapobiec, po prostu jedząc odpowiednią żywność i ćwicząc. Istnieją także bardzo proste i niedrogie sposoby zapobiegania osteoporozie. Co należy wiedzieć? O czym naprawdę należy pamiętać?
Najważniejsze jest to, że trzeba dbać o swoje kości. Ponieważ z wiekiem tracą one swoją wytrzymałość, przygotowując się do czasów, gdy nie będą już dla nas oparciem, musimy je wzmacniać poprzez regularne ćwiczenia i zdrową dietę. Kości mogą nie wydawać się istotną częścią naszego ciała, ale w rzeczywistości są jedną z najważniejszych struktur naszego organizmu.

Kości szkieletu są żywymi organami, które nieustannie się zmieniają.
Szkielet jest podstawą Twojego ciała – to on nadaje mu kształt i zapewnia podparcie oraz chroni narządy wewnętrzne. Szkielet jest żywym organem, podobnie jak serce, płuca i mózg. Składa się z tkanki łącznej, która zawiera fosforan wapnia i węglan wapnia, dzięki którym kości są mocne.
Po urodzeniu w ciele człowieka znajduje się ponad 200 kości. Z wiekiem niektóre z tych kości łączą się ze sobą, tworząc 206 kości występujących w ciele dorosłego człowieka. Kości mają różne kształty i rozmiary. Kość udowa jest najdłuższą kością w ciele, a kość strzemiączkowa w uchu jest najmniejszą kością.
Kość jest zbudowana z dwóch rodzajów tkanek: kości zbitej (twardej) i kości gąbczastej (miękkiej). Kość zbita stanowi zewnętrzną warstwę większości kości, natomiast kość gąbczasta tworzy warstwę wewnętrzną. Kość gąbczasta zawiera szpik czerwony, w którym wytwarzane są komórki krwi. Twarda kość zbita nie ma szpiku. Powierzchnia kości zbitej pokryta jest cienką błoną zwaną okostną, natomiast kość gąbczasta ma błonę zwaną endosteum.
Jaką rolę pełnią kości?
Kości nie są tylko elementem szkieletu. Kości to tkanka bardzo aktywna metabolicznie. Ponieważ przez kości przepływa ogromna ilość krwi, mogą one z łatwością pełnić dodatkowe funkcje, takie jak funkcje regulacyjne. Główną funkcją kości, poza wspieraniem mięśni, jest magazynowanie jonów wapnia i fosforu. W rzeczywistości nie tylko magazynują, ale także stale regulują stężenie jonów fosforu i wapnia we krwi. Pod wpływem hormonów i innych czynników te czynniki jonowe są albo wbudowywane w szkielet, albo uwalniane. Decyduje o tym przysadka mózgowa. W zdrowym organizmie panuje homeostaza, czyli dynamiczna równowaga między uwalnianiem a wbudowywaniem (magazynowaniem).
Jony wapnia i fosforu mają fundamentalne znaczenie dla funkcji życiowych całego organizmu. Jony wapnia odgrywają kluczową rolę m.in. w skurczu mięśni, a także w przewodzeniu nerwów. Bez ich prawidłowego poziomu życie byłoby niemożliwe. Jest to proces ciągły: zachodzi w każdej minucie życia człowieka.

Tak należy dbać o kości
Aktywność fizyczna, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu, jest kluczowym warunkiem utrzymania właściwej gęstości kości. Należy jednak pamiętać, że aby zachować zdrowie, nie wystarczy tylko ćwiczyć. Najważniejszym elementem prowadzenia zdrowego stylu życia jest zbilansowana dieta. Warto wiedzieć, jak dbać o kości. Podstawą diety powinny być warzywa, owoce i ryby.
Należy również pamiętać o suplementach mineralnych zawierających wapń i witaminę D3 – suplement ten może pomóc nam zachować mocne kości na dłużej. Warto pamiętać, że podstawowa rola w utrzymaniu gęstości kości przypada witaminie D3, choć wapń również ma istotny wpływ na układ kostny.