Korzyści płynące z jazdy na rowerze. Zobacz co możesz zyskać wsiadając na rower!

Korzyści z jazdy na rowerze jest wiele. Jest to świetny sposób na zdobycie kondycji, ale także na jej utrzymanie. Podczas jazdy na rowerze pracują wszystkie główne grupy mięśni: nogi, ramiona i rdzeń. Dodatkowo, Twoje serce i płuca będą Ci wdzięczne.

Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, witaj! Będziesz zaskoczony, jak szybko Twoje ciało przystosowuje się do stresu związanego z wsiadaniem na rower. W rzeczywistości większość osób stwierdza, że czuje się bardziej sprawna już po kilku dniach jazdy.

Ale nie chodzi tu tylko o kondycję – jazda na rowerze to także świetny sposób na oczyszczenie umysłu i zredukowanie stresu. A kiedy siedzisz w siodełku podczas długiej jazdy lub intensywnego wyścigu, nie ma miejsca na stres – możesz myśleć tylko o tym, co dzieje się właśnie tam i teraz.

Wspólna jazda na rowerze z rodziną i przyjaciółmi, a nawet zupełnie obcymi ludźmi, którzy podzielają nasze zamiłowanie do kolarstwa, może być również wspaniałym doświadczeniem towarzyskim. Koleżeństwo, które rodzi się wśród innych rowerzystów, jest jednym z powodów, dla których przejażdżki grupowe są tak popularne.

Ale nie wierz nam na słowo! Wskocz na siodełko i przekonaj się sam, jak wspaniała może być jazda na rowerze.

Jazda na rowerze może pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym

Jazda na rowerze jest dobra nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla zdrowia psychicznego. Badania wykazały, że osoby regularnie jeżdżące na rowerze mają niższy poziom depresji i stresu w porównaniu z osobami, które nie jeżdżą regularnie. Zarówno depresja, jak i stres mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca i udar mózgu – warto więc im zapobiegać!

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie

Prawdopodobnie słyszałeś, że jazda na rowerze buduje silne mięśnie czworogłowe, ale nie tylko uda zyskują na sile dzięki tej aktywności. Wykazano, że jazda na rowerze poprawia siłę także innych mięśni, takich jak mięśnie serca i pleców.

Jazda na rowerze jest dobra dla Twojego mózgu

Jeśli jazda na rowerze jest dobra dla Twojego serca i płuc, to z pewnością będzie też dobra dla Twojego mózgu. Badania przeprowadzone w Danii wykazały, że osoby dojeżdżające rowerem do pracy są znacznie mniej narażone na demencję w późniejszym okresie życia niż osoby, które nie jeżdżą na rowerze ani nie chodzą pieszo – nawet jeśli ćwiczą w innych porach tygodnia. Jeśli więc martwisz się o demencję, wsiądź na rower!

Jazda na rowerze wydłuża życie!

To proste: ludzie, którzy regularnie ćwiczą, żyją dłużej niż ci, którzy tego nie robią. Badania wykazały, że rowerzyści trenujący umiarkowanie przez 3 godziny tygodniowo mają o 40% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami nieaktywnymi.

Jazda na rowerze obniża poziom stresu

Jazda na rowerze stymuluje uwalnianie endorfin, czyli „hormonów szczęścia”. Kiedy jeździsz na rowerze, czujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany.

Jazda na rowerze poprawia życie seksualne

U mężczyzn jazda na rowerze może powodować zaburzenia erekcji (zwłaszcza u rowerzystów jeżdżących z dużym przebiegiem), ale u kobiet ma wręcz przeciwny efekt: jazda na rowerze wzmacnia mięśnie miednicy i poprawia przepływ krwi w okolicach narządów płciowych – wszystko to prowadzi do poprawy libido i lepszych orgazmów!

Jazda na rowerze pomaga zaoszczędzić pieniądze

 Jeśli zamiast samochodu lub transportu publicznego będziesz korzystać z roweru, zaoszczędzisz pieniądze na paliwie i biletach komunikacyjnych. Dobry rower jest także tańszy niż dobry samochód!

Jazda na rowerze przybliża do natury

Jazda na rowerze jest bardzo dobra dla ciała i umysłu, a także stanowi bardzo zdrową formę rekreacji. To doskonały sposób na poznanie otoczenia, poznanie nowych ludzi i kontakt z naturą. Nie wszyscy rowerzyści są maniakami prędkości. Większość z nich lubi jazdę na rowerze po prostu dlatego, że uwielbiają ją uprawiać. Wycieczka zorganizowana przez lokalny klub rowerowy może być świetną alternatywą dla zwiedzania zorganizowanego przez profesjonalistów.

Jazda na rowerze to dobry sposób na poznanie okolicy

Wiele osób sądzi, że jedynym sposobem na wyjazd z miasta jest samochód, ale są w błędzie. Jeśli chcesz zwiedzić najbliższą okolicę, najlepszym wyborem będzie rower. Dzięki niemu można dotrzeć do miejsc niedostępnych samochodem, ale także zobaczyć znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. Bez problemu można pokonać dystans 20 km w jedną stronę. To całkiem sporo, by poznać swoje otoczenie. Wycieczka za miasto może być okazją do zobaczenia naprawdę urokliwych i ciekawych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *