Kolagen do picia, hit czy kit ?

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem, które tworzy tkankę łączną, która pomaga w tworzeniu skóry, kości, ścięgien, więzadeł i chrząstek. Trzyma również razem stawy i narządy. Oprócz budowania kości i zębów kolagen pomaga również w gojeniu się ran i jest kluczowym składnikiem w tworzeniu nowych komórek. Kolagen jest również tym, co nadaje Twojej skórze młody wygląd.

Czym są peptydy kolagenowe?

Z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu. W rezultacie zauważalna jest różnica w wyglądzie naszych włosów, paznokci, napięcia mięśni, stawów i wielu innych. Peptydy kolagenowe to po prostu suplement, który jest łatwo przyswajalny i zapewnia wiele korzyści z kolagenu.

Do czego wykorzystywany jest kolagen? (Korzyści z kolagenu)

Chociaż picie kolagenu lub dodawanie go do żywności może nie być tak silne jak przyjmowanie suplementu, istnieje kilka korzyści płynących z jedzenia i picia kolagenu 

1. Pomaga przy trądziku 

Picie kolagenu wykazano, aby pomóc zmniejszyć trądzik w niektórych przypadkach. Działa on poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i dostarczanie składników odżywczych, które organizm potrzebuje do utrzymania zdrowej skóry.

2. Pomaga w bólach stawów 

Wykazano, że picie dobrze nawodnionego kolagenu zmniejsza bóle stawów, zwłaszcza gdy jest przyjmowany z witaminą C. Może to być szczególnie pomocne w okresach silnego stresu co może powodować zwiększony ból.

3. Pomaga na zmarszczki i drobne linie 

Peptydy kolagenowe są w stanie pomóc w wygładzeniu zmarszczek poprzez napompowanie skóry wokół oczu, co skutkuje bardziej młodzieńczym wyglądem. Wykazano również, że kolagen do picia zmniejsza zmarszczki

4. Pomaga zwiększyć wzrost włosów 

Chociaż picie kolagenu może nie być tak skuteczne jak przyjmowanie suplementu, badania wykazały, że peptydy kolagenowe mogą pomóc zwiększyć wzrost włosów w niektórych przypadkach.

5. Pomaga w utrzymaniu poziomu energii 

Niektórzy ludzie zgłaszają, że czują się bardziej energiczni po codziennym piciu kolagenu. Może to być spowodowane faktem, że kolagen pomaga dostarczyć organizmowi składniki odżywcze, których potrzebuje i zmniejsza ból stawów, co pozwala na lepszą aktywność.

6. Pomaga w gojeniu się ran 

Wykazano, że peptydy kolagenowe przyspieszają proces gojenia się ran u niektórych osób. Zaleca się, aby kolagen był przyjmowany codziennie w sposób regularny dla uzyskania najlepszych rezultatów.

7. Pomaga w utracie wagi 

Podczas gdy picie kolagenu nie pomaga bezpośrednio w spalaniu tłuszczu, może on jednak wspomagać w inny sposób. Badania wykazały, że peptydy kolagenowe, w połączeniu ze zdrową dietą i ćwiczeniami fizycznymi, pomogły ludziom schudnąć i w niektórych przypadkach zredukować tłuszcz z brzucha.

Czy kolagen jest bezpieczny?

Suplementy kolagenowe są ogólnie uważane za bezpieczne, gdy są przyjmowane doustnie lub stosowane na skórę w zalecanych ilościach. Najczęstszym efektem ubocznym jest działanie żołądkowo-jelitowe (GI) dyskomfort, przy czym najczęstszym objawem są nudności. Inne skutki uboczne obejmują ból głowy i wymioty. Osoby ze znanymi alergiami na skorupiaki nie powinny przyjmować suplementów kolagenowych bez nadzoru lekarza.

Jak pić kolagen?

Ponieważ wiele osób nie wie jak gotować z kolagenem, najczęstszy sposób na picie kolagenu to robienie ciepłej filiżanki rosołu każdego ranka. Wystarczy podgrzać rosół i dodać odrobinę soli dla smaku.

Przykładowe użycie kolagenu 

Dzień 1

Na śniadanie – śmietanka do kawy z łyżką peptydów kolagenowych wmieszanych do środka. Na obiad sałatka wymieszana z połową filiżanki gotowanej soczewicy i dwiema łyżkami kolagenu. Kolacja to kurczak nadziewany szpinakiem i serkiem śmietankowym wraz z awokado. Nie miałam żadnych przekąsek w ciągu dnia, ponieważ mój apetyt był dziś bardzo mały.

Dzień 2

Na śniadanie dodałam łyżkę stołową kolagenu do śmietanki do kawy. Na lunch zjadłem sałatkę wymieszaną z połową filiżanki ugotowanej soczewicy i dwiema łyżkami kolagenu. Kolacja to stek z połówką awokado. Dzisiejszymi przekąskami były plasterki ogórka z dwiema łyżkami oleju kokosowego wymieszanego w małej miseczce, a następnie podgrzewać w mikrofalówce, aż będą ciepłe.

Dzień 3

Na śniadanie, dodałem łyżkę stołową peptydów kolagenowych do mojej śmietanki do kawy. Na lunch zjadłam sałatkę wymieszaną z połową filiżanki ugotowanej soczewicy i dwiema łyżkami stołowymi peptydów kolagenowych. Kolacja to grillowany kurczak z warzywami. Dzisiejszymi przekąskami były plasterki jabłka pokryte masłem migdałowym i posypane cynamonem.

Dzień 4

Na śniadanie dodałem łyżkę stołową peptydów kolagenowych do śmietanki do kawy. Na lunch zjadłem dwa jajka na twardo z łyżką stołową kolagenu i pokrojonym w plasterki ogórkiem z olejem z awokado. Dzisiejsza kolacja składała się z makaronu z cukinii z parmezanem i kawałkami kurczaka smażonymi w oleju z awokado. Przekąski to 1/8 awokado i kwadracik 85% ciemnej czekolady.

Dzień 5

Na śniadanie zjadłam śmietankę do kawy z peptydami kolagenu i pół kromki chleba Ezekiela posmarowanej masłem migdałowym. Lunch to sałatka z soczewicy z połową awokado i dwiema łyżkami kolagenu. Kolacja to hamburger pattie z serem topionym i warzywami na posłaniu z zieleniny. Dzisiejsze przekąski to kilka skórek wieprzowych i kostka ciemnej czekolady.

Dzień 6

Na śniadanie zjadłem śmietankę do kawy wymieszaną z peptydami kolagenowymi i pół kromki chleba Ezekiel posmarowanej masłem migdałowym. Na lunch przygotowałem sobie dużą sałatkę z warzywami i awokado z dwoma łyżkami kolagenu i jajkiem ugotowanym na twardo. Na kolację zjadłam stir fry z kurczaka i warzyw oraz połówkę awokado. Dzisiejszą przekąską były plasterki ogórka wymieszane w 2 łyżkach oleju kokosowego i podgrzane, a następnie posmarowane chlebem – mniam!

Dzień 7

Na śniadanie zjadłam śmietankę do kawy z peptydami kolagenui pół kromki chleba Ezekiela posmarowanej masłem migdałowym. Na lunch zjadłam dużą sałatkę z dwiema łyżkami kolagenu, ogórkami i awokado polaną octem balsamicznym. Kolacja składała się z ryby gotowanej w oleju kokosowym oraz warzyw smażonych w oleju kokosowym. Dzisiejszą przekąską były skórki wieprzowe zanurzone w salsie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *