Karta przedpłacona – zobacz czy warto, dla kogo i czym jest karta prepaid

Wiele banków i sklepów detalicznych oferuje karty przedpłacone. Możesz nimi płacić za zakupy lub rachunki zamiast gotówką lub kartami kredytowymi. Są to karty przedpłacone, co oznacza, że ​​przed użyciem należy doładować kartę odpowiednią kwotą.

Karty przedpłacone, czyli karty przedpłacone – plusy i minusy

Rodzice, którzy chcą nauczyć swoje dzieci zarządzania pieniędzmi innymi niż gotówka w stosunkowo bezpieczny sposób, czasami wolą karty przedpłacone od kart debetowych lub kredytowych. Mogą być używane do zakupów i opłacania rachunków, podobnie jak standardowe popularne typy kart. Często okazują się przydatnym narzędziem, ale koszty z nimi związane mogą być problematyczne. Jak działają karty przedpłacone? Jak ładować? O czym powinienem pamiętać, korzystając z tego rodzaju narzędzia płatniczego?

Karty przedpłacone i debetowe

Różnica między tymi dwiema metodami płatności polega na tym, że karta przedpłacona nie pozwoli Ci wydać więcej niż masz na koncie. Możesz wydać tylko kwotę wcześniej wpłaconą na konto. Wiele osób myli te dwa narzędzia ze sobą ze względu na ich podobny wygląd i funkcjonalność. Jeśli jednak przekroczysz limit karty debetowej, możesz ponieść dodatkowe opłaty za debet.

Jeśli jednak przekroczysz limit karty debetowej, możesz ponieść dodatkowe opłaty za debet. Jedyna różnica polega na tym, że z kartą przedpłaconą nie ma czegoś takiego jak ochrona przed przekroczeniem limitu – jeśli nie masz wystarczających środków na koncie, nie będziesz w stanie kupować ani płacić za usługi. Na przykład, korzystając z karty debetowej, możesz przypadkowo lub nawet celowo wydać więcej, niż masz na koncie. Może to być dla Ciebie wygodne, ponieważ czasami trudno jest kontrolować, ile wydajemy na jedzenie, rozrywkę itp.

Zalety kart przedpłaconych

– możliwość zarządzania kwotą dostępną na karcie;

– idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą ubiegać się o standardową kartę kredytową z powodu braku możliwości spłaty;

– możliwość korzystania z karty w sklepach i Internecie;

– nie ma ryzyka przekroczenia kwoty dostępnej na koncie – przy tej próbie pojawiają się tylko komunikaty o błędach,

– możliwość korzystania za granicą – Systemy płatności Visa i MasterCard akceptują większość kart przedpłaconych bez żadnych dodatkowych opłat.

Jak działają karty przedpłacone? Jak ładować? Aby dodać pieniądze na kartę przedpłaconą, należy wpłacić na konto pieniądze, które następnie można przelać na konto bankowe powiązane z tego typu instrumentem płatniczym. Jeśli masz już konto, połączenie konta bankowego z kartą przedpłaconą nie powinno stanowić problemu. Wystarczy wpisać do systemu swój login i hasło.

Karty przedpłacone — wady

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach możesz zapłacić dodatkowo za każdy zakup lub korzystanie z bankomatu – zależy to od tego, jak wystawca karty zaprojektuje swój program, tj. jak działają różne opcje, jest ich wiele. Opłaty za karty przedpłacone obejmują transakcje, wypłaty z bankomatów, doładowania i opłaty za brak aktywności, a także miesięczne opłaty za użytkowanie.

Karty przedpłacone nie oferują żadnych odsetek od salda, a większość kart przedpłaconych nie oferuje programów nagród ani innych korzyści oferowanych przez bankowe karty debetowe i kredytowe. Niektóre karty przedpłacone mają wysokie opłaty za transakcję, których można uniknąć, wybierając inny produkt.

Karty przedpłacone nie są produktami kart kredytowych. Karty przedpłacone nie pomogą odbudować ani zbudować dobrej historii kredytowej. Z kart przedpłaconych można korzystać wszędzie, gdzie akceptowane są karty Visa lub MasterCard, a zakupy można robić przez Internet. Nie pomogą one jednak poprawić historii kredytowej, jeśli płacisz rachunki na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *