Kamienie ogrodowe – kora kamienna, zobacz jakie ma właściwości, które sprawdzą się w Twoim ogrodzie!
Aby ogród cieszył oko, a także spełniał funkcje praktyczne, musi być najpierw odpowiednio zadbany. Chęć utrzymania obu cech idealnego ogrodu – piękna i funkcjonalności – może nie być taka prosta, a w efekcie zamiast czasu przeznaczonego na czysty relaks, spędzimy go na ciągłych pracach ogrodowych. Aby się przed tym ustrzec, warto w pierwszej kolejności dobrze zaplanować całą aranżację, zaczynając od rozmieszczenia poszczególnych roślin i ozdób oraz doboru materiałów, które pozytywnie wpłyną nie tylko na efekt wizualny, ale i funkcjonalność ogrodu. Dobrym surowcem, który pełni zarówno rolę dekoracyjną, jak i praktyczną są kamienie ogrodowe. Świetnie sprawdzają się w celach dekoracyjnych, ale również przy odpowiednim doborze często wspomagają wzrost roślin lub spowalniają rozwój chwastów. Jednym z najpopularniejszych kamieni ogrodowych jest kora kamienna.
Kora kamienna jest doskonałym materiałem wypełniającym rabaty kwiatowe, ponieważ ma kilka pozytywnych cech, które sprawiają, że jest korzystna dla roślin, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i można go bez problemu wykorzystać do wykonania trawników, ścieżek, tarasów i innych miejsc w ogrodzie.

Kora kamienna jako wypełnienie rabatek kwiatowych
Kora kamienna ma wiele zastosowań w ogrodnictwie: może być wykorzystywana jako ściółka na rabatach kwiatowych, jako wypełnienie między kamieniami na ścieżkach lub jako materiał dekoracyjny na tarasach. Ten surowiec spełnia kilka funkcji jednocześnie – jest trwały, łatwy w użyciu i dość przystępny cenowo w porównaniu z innymi materiałami.
Zalety kory kamiennej
Elementem ogrodu, na który zwraca się największą uwagę, są zazwyczaj rabaty kwiatowe. To one dodają uroku, a odpowiednio skomponowane mogą stworzyć spójną, ciekawą mozaikę. Tym, co spaja zróżnicowane kolory i kształty może być gnejs, czyli kora kamienna. Grys kamienny jest materiałem bardzo trwałym i długowiecznym, dzięki czemu raz ułożony będzie służył przez wiele lat, aż do zmiany aranżacji ogrodu. Kamień jest dość ciężki, co oznacza, że pozostanie na swoim miejscu nawet podczas silnych wiatrów. Pozwoli nam to uniknąć nieprzewidzianych wydatków – jednorazowa inwestycja wystarczy, by kamień pozostał na swoim miejscu przez długi czas.
Kora kamienna pozyskiwana jest z kruszenia kamieni młyńskich ze starych młynów (krzemiennych lub granitowych), które służyły do mielenia ziarna na mąkę, zanim pojawiła się elektryczność. Obecnie kamienie te są wykorzystywane do kształtowania krajobrazu ze względu na ich dużą odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz i mróz, a także bogatą paletę kolorów (od bieli do szarości). Istnieją również inne rodzaje kamieni o różnych kolorach.

Najlepszą cechą tego kamienia jest jego zdolność do wytrzymania dużego ruchu. Jeśli masz dużo ludzi przychodzących i wychodzących ze swojego ogrodu, to jest to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Jest łatwy do czyszczenia i konserwacji, co oznacza mniej bólu głowy, jeśli chodzi o sprzątanie po imprezie lub wydarzeniu w ogrodzie.
Kolejną zaletą gnejsu jest jego działanie na chwasty. Niechciane rośliny to częsty problem właścicieli ogrodów i choć na rynku dostępne są specjalistyczne środki chwastobójcze, nie dla każdego takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące. Środki chemiczne mogą mieć niekorzystny wpływ na inne rośliny w ogrodzie, a osoby posiadające dzieci lub zwierzęta domowe powinny zachować szczególną ostrożność. Chwasty spod kamiennej kory rosną znacznie wolniej, a to spowoduje, że więcej wolnego czasu będziemy mogli poświęcić na relaks i podziwianie piękna kompozycji, którą stworzą kwiaty i kamienie.