Japonia – kraj kwitnącej wiśni. Czego możemy się od nich uczyć?

Japonia to kraj pełen sprzeczności. To tutaj technologia jest najbardziej zaawansowana i gdzie starożytne tradycje są nadal bardzo żywe i praktykowane. Czasami jest to dziwne i śmieszne, a automaty sprzedają wszystko, od gorącej zupy po używaną bieliznę. Japonia to kraj bogaty w historię i naturalne piękno, a jednocześnie jeden z najgęściej zaludnionych krajów na świecie. Z populacją przekraczającą 127 milionów ma powierzchnię o połowę mniejszą od Kalifornii.

Ale może jedną rzeczą, której ludzie nie wiedzą o Japonii, jest to, jaka jest czysta i bezpieczna. Możesz zostawić swoje rzeczy na ławce na tokijskim dworcu i wrócić dwie godziny później i nadal tam będą. Nigdy nie zobaczysz żadnych śmieci na ulicy ani w parku. Pomimo tego, że jest tak gęsto zaludnionym miastem, Tokio może dać Singapurowi przewagę, jeśli chodzi o czystość – można chodzić boso, nie martwiąc się o nadepnięcie na gumę lub inne nieprzyjemne rzeczy, które można znaleźć na ulicach miast na całym świecie.

Japończycy są znani ze swojego piękna, sztuki, jedzenia i beztroskiego stylu życia. Jak dowiedziałem się podczas mojej ostatniej podróży do Japonii, życie w Japonii jest znacznie prostsze niż wielu ludzi Zachodu.

Od tradycyjnej kuchni po słynny styl makijażu gejszy, oto kilka lekcji z Japonii, dzięki którym możemy myśleć o życiu za mniej:

Po prostu żyj

Japończycy są mistrzami życia mniej. W kraju o tak ograniczonej przestrzeni Japończykom udało się jak najlepiej wykorzystać swoje malutkie mieszkania, budując je w górę, a nie na zewnątrz. Opracowali sprytne rozwiązania do przechowywania, takie jak ukryte szuflady pod łóżkami i biurkami, które można złożyć, gdy nie są używane. Wszystko jest zaprojektowane tak, aby można je było złożyć lub złożyć, aby uzyskać więcej miejsca. W tym kraju nie ma bałaganu, bo nie ma na to miejsca! To powinno być inspiracją dla nas wszystkich – nie potrzebujemy wiele, aby przetrwać, a nawet prosperować – to tylko rzeczy, które nas powstrzymują.

Znajdź czas na herbatę (lub kawę).

Japonia bardzo poważnie traktuje kulturę herbaty i jest przyzwyczajona do organizowania ceremonii parzenia herbaty, picia zielonej herbaty matcha w świątyniach lub po prostu delektowania się gorącą zieloną herbatą, jednocześnie poświęcając czas na relaks i myślenie o ważnych sprawach w życiu.

Zaakceptuj zmianę jako część swojego życia

Żyjemy w kulturze, która utożsamia zmianę z postępem – coś, co należy przyjąć, a nie się temu sprzeciwiać. Ale wabi-sabi przypomina nam, że czasami musimy przyjąć zmiany, zamiast z nimi walczyć.

Dbaj o swoje rzeczy

Japończycy są bardzo dumni ze swoich przedmiotów, dlatego wiele z nich zobaczysz z niemal zupełnie nowymi przedmiotami, które wyglądają na ponad 10 lat. Może to być wszystko, od samochodu po mieszkanie. Japończycy opanowali sztukę jak najdłuższego pozostawania w dobrej formie. W wielu przypadkach jest to nawet dłuższe niż oczekiwana żywotność samego przedmiotu!

Podziel się z innymi

Japończycy są bardzo hojni, jeśli chodzi o swój czas i zasoby. Lubią dzielić się tym, co mają z innymi i często zapraszają gości do swojego domu na posiłek lub drinka bez specjalnej okazji. Najczęstszą odpowiedzią na zaproszenie jest „dziękuję”.

Bądź grzeczny i pełen szacunku

Japończycy uważają, że należy traktować innych jak siebie. Zawsze mówią „proszę” i „dziękuję” każdemu, kogo spotykają, nawet jeśli są obcy. Nie nawiązują kontaktu wzrokowego z ludźmi, których nie znają dobrze, ponieważ w ich kulturze jest to uważane za niegrzeczne.

Szanuj swój wiek i starszych

Szanuj swój wiek i starszych. Japończycy szanują swoich starszych, stawiając ich na miejscach w pociągach i autobusach. Skłaniają się również, aby okazać szacunek dla swojego wieku i inteligencji.

Zwolnij, nie spiesz się

Patrząc na ich kulturę, Japończycy wydają się nie spieszyć ze wszystkim. Przewidują problemy, zanim się pojawią i próbują je powstrzymać. Nie spieszą się przez swoje życie ani nie starają się szybko załatwić sprawy. Jest to szczególnie widoczne w ich kulturze biznesowej, gdzie każda interakcja lub krok projektu jest postrzegany jako tak samo ważny jak poprzedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *