Jak zaoszczędzić pomimo szalejącej inflacji?
Z najnowszych danych GUS wynika, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w sierpniu ponownie wzrósł, o 1,2% w ujęciu rocznym. Wskaźnik ten rośnie nieubłaganie od marca i obecnie brakuje nam 2,6% do osiągnięcia poziomu inflacji, który panował w 2011 roku, kiedy to była ona najwyższa w ciągu ostatnich 14 lat. Inflacja nie zwalnia, a portfele Polaków są coraz lżejsze. To sprawia, że szukamy kolejnych sposobów na oszczędzanie i szczęśliwie większość z nich okazuje się skuteczna. Efektem różnych polowań i poszukiwań są jednorazowe zakupy w cenie niższej nawet o 50%, a także tanie posiłki.
Polowaliśmy na miejsca, które świadczą usługi taniej niż w supermarketach czy innych placówkach handlowych, w tym usługi takie jak opłacenie rachunków czy pójście do fryzjera. Znaleźliśmy również produkty, które są sprzedawane po niższych cenach niż w innych sklepach, w tym ubrania i buty. Szukamy również miejsc, w których można uzyskać zniżki, jeśli wyda się określoną kwotę pieniędzy, lub jeszcze lepiej – po prostu za pojawienie się.
Jak zacząć skutecznie szukać oszczędności?
Planowanie zakupów
Przy rosnącej z roku na rok inflacji i rosnących cenach dóbr konsumpcyjnych, coraz trudniej jest zachować kontrolę nad swoimi wydatkami. Istnieją jednak sposoby, aby temu zaradzić – jednym z narzędzi, do których ludzie często się odwołują, jest lista zakupów. Wymaga ona planowania z wyprzedzeniem, co może nie być idealne w przypadku spontanicznych wycieczek do sklepu lub dziwacznych zakupów pod wpływem impulsu, ale może być bardzo pomocna w zakupach, gdy masz ogólne pojęcie o tym, czego potrzebujesz.
Jest jednak sposób, aby posunąć tę strategię jeszcze dalej: jeśli masz czas, warto wcześniej sprawdzić aktualne promocje w preferowanych sklepach online i przejrzeć tę listę obok standardowej listy zakupów. Robiąc to, możesz w zasadzie stworzyć superlistę, wybierając produkty, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i łatwiej zapewnić, że o niczym nie zapomnisz.
Podczas tworzenia jakiejkolwiek listy, badanie tego, co jest dostępne z wyprzedzeniem może pomóc utrzymać koszty w dół i zapewnić, że nie zapomnisz niczego.

Promocje i cashback
Strony cashback stały się wszechobecne i pomogły kupującym zaoszczędzić w różnych sytuacjach – ale istnieją inne sposoby wykorzystania Internetu na swoją korzyść, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy.
Nie każdy sklep oferuje cashback online, ale istnieje wiele wspaniałych stron internetowych, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić na rzeczach, które i tak zamierzałeś kupić – a jeśli jesteś zorganizowany, możesz również uzyskać cashback ze sklepów offline, jak również. Niektóre z najlepszych obejmują:
Portal zakupowy online to strona internetowa, która pozwala użytkownikom wyszukiwać oferty na wielu różnych stronach jednocześnie, a następnie nagradza ich zwrotem gotówki lub innymi zachętami za dokonanie zakupów za pośrednictwem strony. Oferują one sposób dla ludzi, aby zaoszczędzić pieniądze na ich zakupach online bez konieczności przechodzenia przez wszystkie kłopoty sprawdzania kodów promocyjnych, kodów kuponów i tak dalej dla każdego pojedynczego zakupu.
Przemyślane spożywanie produktów spożywczych
Po bliższym przyjrzeniu się zauważysz, że istnieje wiele sposobów na oszczędzanie. Wszystko zaczyna się od niemarnowania jedzenia. Można zacząć od robienia zakupów w lokalnych sklepach i marketach i pytać sprzedawców, co robią np. z warzywami, które nie sprzedały się w ciągu dnia. Może, gdy przyjdziemy wieczorem, będą skłonni sprzedać je o 20 procent taniej?
Zdarza się, że różne sklepy oferują takie wieczorne wyprzedaże. Warto rozejrzeć się za promocjami na koniec dnia.
Można też spróbować swoich sił w skipowaniu i doświadczyć życia freegan. Polega to na szukaniu w sklepowych pojemnikach produktów już wyrzuconych, które często nadają się jeszcze do spożycia.
Tu również pomocne będą grupy w mediach społecznościowych, gdzie ludzie krzyżują się w poszukiwaniu żywności na targowiskach. Można tam upolować warzywa, owoce, przetwory i wiele produktów paczkowanych.