Jak sprawić, by kieszonkowe było najlepszą inwestycją rodzica w przyszłość dziecka? I dlaczego ma to znaczenie?
Większość naszych dzieci otrzymuje kieszonkowe. Zwykle nie są to duże pieniądze, ale w swojej masie to miliardy złotych, którymi co roku zarządzają nasze dzieci. Niestety, większość z tych pieniędzy trafia do koncernów spożywczych i sieci handlowych, które sprzedają chipsy i słodzone napoje. Jak sprawić, by kieszonkowe stało się inwestycją w przyszłość dziecka?
Najczęstszym sposobem wydawania przez dzieci kieszonkowego są przekąski, słodycze i chipsy. Oznacza to, że rodzice nie tylko wspierają przemysł spożywczy, ale także przyczyniają się do otyłości wśród naszych dzieci.
Innym problemem związanym z kieszonkowym jest to, że nie zachęca ono dzieci do robienia czegoś pożytecznego ze swoimi pieniędzmi. Dzieci, które otrzymują stałą kwotę kieszonkowego, zazwyczaj wydają je na słodycze i przekąski, co zachęca je do lenistwa i niewłaściwego odżywiania się.
Kieszonkowe powinno być dawane w taki sposób, by dzieci nauczyły się zarządzać swoimi finansami i podejmować mądre decyzje dotyczące ich wykorzystania. Trzeba je zachęcać do oszczędzania i przeznaczania części pieniędzy na coś wartościowego. Dzięki temu oszczędzanie będzie przyjemniejsze niż wydawanie!

Gdy kieszonkowe dziecka znika za szybko…
Problem z kieszonkowym polega na tym, że w większości rodzin jest ono postrzegane jako pieniądze na przyjemności. Dzieci są motywowane do zarabiania ich z chęci kupienia sobie czegoś, na co mają ochotę, a nie z chęci nauczenia się, jak odpowiedzialnie gospodarować pieniędzmi.
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko umiało zarządzać pieniędzmi, musisz odebrać mu prawo do wydawania wszystkiego, co zarobi, na niepotrzebne rzeczy i dać mu mniejsze kieszonkowe.
Kieszonkowe powinno być dawane tylko wtedy, gdy dziecko zrobi coś pożytecznego lub pomocnego dla kogoś innego – nie tylko dlatego, że było szczególnie dobre w szkole lub dobrze zachowało się przed gośćmi!
Zadaj sobie następujące pytania: Dlaczego daję mojemu dziecku kieszonkowe? Czego od niego/niej oczekuję? Jak mogę nauczyć moje dziecko zarządzania finansami? Jakiej kwoty potrzebuje?

Jak mądrze gospodarować kieszonkowym?
Po pierwsze, kieszonkowe powinno być postrzegane jako okazja do nauczenia dzieci gospodarowania pieniędzmi. Powinno być narzędziem, które pomoże im nauczyć się, jak mądrze wydawać pieniądze i nie marnować ich na niepotrzebne rzeczy.
Drugą sprawą jest to, że trzeba zrozumieć, jakie dziecko się ma. Niektóre dzieci są bardzo odpowiedzialne i nie wydają pieniędzy na drobiazgi, podczas gdy inne mogą być bardziej impulsywne i szybko wydawać wszystko na chipsy i batoniki.
Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 6 lat, istnieje wiele sposobów, aby nauczyć je mądrego gospodarowania pieniędzmi. Można dawać mu tygodniowe kieszonkowe, dzięki czemu nauczy się, ile zarabia na godzinę lub na dzień. Można też uczyć je o różnych rodzajach waluty – dolarach, euro, funtach… I dlaczego jedna jest warta więcej niż inna? Możesz też po prostu od czasu do czasu dawać im kieszonkowe – może to być dodatkowa gotówka, gdy dobrze odrobią lekcje lub gdy będą grzecznie zachowywać się w domu.
Tak naprawdę istnieje wiele sposobów, by nauczyć nasze dzieci gospodarowania pieniędzmi – metody te wymagają jednak, byśmy jasno wytłumaczyli im tę koncepcję i upewnili się, że dziecko rozumie, czego od niego oczekujemy.