Gonty asfaltowe to popularny wybór na dachy domów. Zobacz dlaczego

Gonty asfaltowe są popularnym wyborem dla dachów domów. Są łatwe w montażu i niedrogie, co przekłada się na niższy koszt początkowy dla właścicieli domów.

Gonty asfaltowe występują w szerokiej gamie kolorów i stylów. Niektóre mają trzy zakładki lub „zakładki” wzdłuż każdej strony, podczas gdy inne mają pięć lub więcej zakładek na stronę. Zakładki umożliwiają instalatorom zatrzaśnięcie gontów podczas montażu, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania gwoździ ani śrub.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje gontów asfaltowych: gonty z włókna szklanego i organiczne gonty asfaltowe (znane również jako gonty na bazie włókna szklanego). Produkty na bazie włókna szklanego są zazwyczaj droższe niż materiały organiczne, ale mają też tendencję do dłuższej żywotności, ponieważ lepiej opierają się promieniom UV niż produkty organiczne.

Gonty asfaltowe to świetna, niedroga opcja, aby nadać domowi klasyczny wygląd

Gonty asfaltowe są od wielu lat popularną opcją na dachy domów, i to nie bez powodu: są bardzo uniwersalne, występują w kilku różnych stylach, są łatwe w montażu i utrzymaniu, a nawet bardziej przystępne niż inne rodzaje gontów. Mogą być stosowane na prawie każdej strukturze, w tym na domach, garażach, tarasach i chodnikach.

Gonty asfaltowe składają się z asfaltu pochodzącego z recyklingu, który został podzielony na cienkie warstwy oddzielone warstwą papieru. Ponieważ są one tak cienkie, są lekkie – co sprawia, że są łatwiejsze w montażu niż inne rodzaje gontów. Nie wymagają również zakładek na krawędziach, jak w przypadku innych rodzajów pokryć dachowych (np. gontów drewnianych), co sprawia, że są szybkie w montażu. Gonty asfaltowe występują w trzech głównych odmianach: odmiana z trzema zakładkami jest najbardziej rozpowszechniona i posiada dwa rzędy zakładek; typ architektoniczny posiada solidny pas w środku zamiast zakładek; a styl wymiarowy wygląda jak dachówki, ale nie wymaga tak dużej ilości materiału, ponieważ nie jest tak gruby jak pozostałe.

Gonty asfaltowe są również stosunkowo wytrzymałe – z uwagi na skład ich warstw lepiej niż inne pokrycia dachowe znoszą silne wiatry i ulewne deszcze.

Zalety gontów asfaltowych w stosunku do innych rodzajów dachów

Trwałość: Średnia żywotność gontu asfaltowego wynosi 20 lat lub więcej, co oznacza, że nie będziesz musiał się martwić o ich wymianę tak często, jak w przypadku innych rodzajów pokryć dachowych, takich jak metal czy łupek. Przy prawidłowym montażu dachy te zapewniają wieloletnią ochronę przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi elementami zewnętrznymi.

Wydajność energetyczna: Ze względu na swój skład i konstrukcję, dach z gontu asfaltowego zapewnia doskonałą izolację od utraty ciepła w miesiącach zimowych i zysków ciepła w miesiącach letnich. Pomaga to poprawić efektywność energetyczną domu, zmniejszając koszty ogrzewania i chłodzenia w ciągu roku.

Cena gontów asfaltowych zwykle różni się w zależności od grubości i wielkości, ale można oczekiwać, że zapłacimy od 50 dolarów za kwadrat (100 stóp kwadratowych) do 175 dolarów za kwadrat w przypadku modeli wysokiej klasy. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dużo pieniędzy, należy pamiętać, że prawdopodobnie zaoszczędzimy pieniądze wybierając dach asfaltowy w porównaniu z innymi rodzajami konstrukcji dachowych – dachy metalowe mogą kosztować nawet 10 razy więcej niż gonty asfaltowe, a dachówki ceramiczne – 10 razy więcej niż gonty asfaltowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *