Gont bitumiczny – popularne pokrycie dachowe. Szeroki wybór produktów w różnych kolorach i różnych kształtach

Przy wyborze materiału na wykonanie pokryć dachowych trzeba rozważyć wiele czynników. Ważną kwestią jest jakość produktów, ich trwałość, to jak będzie przebiegał ich montaż. Kluczowe, w przypadku dachu, jest to, aby był zdolny wytrzymać w wysokich i niskich temperaturach, był odporny na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, silny wiatr, śnieg, grad. Jednym z produktów, który łączy w sobie wytrzymałość, niską cenę i łatwość montażu jest gont bitumiczny.

Gonty bitumiczne, najpopularniejszy materiał na pokrycia dachowe w Stanach Zjednoczonych, to rozwiązanie niewymagające dużych nakładów na konserwację, które przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji będzie służyć przez wiele lat. Są one również stosunkowo niedrogie w porównaniu z innymi rodzajami pokryć dachowych. Dlatego też zyskują coraz większą popularność w Polsce i nie tylko.

Gonty bitumiczne są dostępne w wielu stylach i kolorach, dzięki czemu można wybrać pokrycie pasujące do architektury, stylu i wystroju domu. Istnieją trzy podstawowe: tradycyjne gonty bitumiczne, laminowane gonty bitumiczne i kompozytowe produkty dachowe na bazie włókna szklanego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Rodzaje dachów pokrytych gontami bitumicznymi

Konwencjonalne dachy kryte gontem bitumicznym

Konwencjonalne dachy kryte gontem bitumicznym składają się z połączonych ze sobą elementów (zwanych zakładkami), które układa się poziomo w poprzek dachu z zachodzącymi na siebie krawędziami, które są pokryte poszyciem (podkładem). Zakładki są pokryte bitumem lub kauczukiem syntetycznym, który zapewnia wodoszczelność i trwałość nawet przez 50 lat, jeśli jest prawidłowo zainstalowany i konserwowany.

Laminowane dachy z gontów bitumicznych

Na dachach pokrytych laminowanymi gontami bitumicznymi stosuje się dwie warstwy gontów zamiast jednej, aby zapewnić zwiększoną ochronę przed ogniem, gniciem i innymi uszkodzeniami spowodowanymi przenikaniem wilgoci do warstw drewna lub pianki izolacyjnej znajdujących się pod gontami. Ten typ dachu jest również znany jako dach „trójwarstwowy” lub „trójwarstwowy”.

Rodzaje gontów bitumicznych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje gontów bitumicznych: organiczne (asfaltowe) i na bazie włókna szklanego. Organiczne gonty bitumiczne mogą zawierać włókna azbestowe (znany czynnik rakotwórczy) podczas produkcji; jednak większość producentów zaprzestała stosowania włókien azbestowych w swoich produktach od połowy lat 80. ze względu na obawy dotyczące narażenia na działanie azbestu pracowników, którzy instalują takie produkty, a także właścicieli domów, w których znajdują się materiały zawierające azbest (ACM). Gonty na bazie włókna szklanego nie zawierają ACM, ale nadal mogą powodować podrażnienia skóry w kontakcie z gołą skórą lub oczami, ponieważ zawierają krzemionkę krystaliczną, która jest uważana przez OSHA za substancję niebezpieczną.

Gont bitumiczny z włókna szklanego – wykonany z przetworzonych włókien szklanych zatopionych w lepiszczu asfaltowym, które następnie topi się w arkusze. Powstały w ten sposób materiał ma ziarnistą powierzchnię, która przypomina kamień lub łupek, ale jest od nich znacznie lżejszy. Gonty z włókna szklanego są dostępne w wielu kolorach, od jasnoszarych po ciemnobrązowe, zielone i niebieskie, a także w wielu odcieniach brązu i opalenizny. Niektórzy producenci oferują kolory specjalne, takie jak miedziany, miedziano–złoty lub czerwono–brązowy.

Montaż gontów bitumicznych

Gonty bitumiczne układa się na powierzchni dachu w zachodzących na siebie rzędach. Każdą warstwę układa się na przemian z poprzednią, tak aby żadne dwie warstwy nie zachodziły na siebie. Gonty bitumiczne są przybijane lub zszywane do pokrycia dachowego na końcach każdego rzędu, tworząc wzór zakładki, który pomaga zapobiegać przeciekom.

Prawidłowo ułożony dach z gontów bitumicznych powinien wytrzymać około 20 lat, zanim będzie wymagał wymiany lub naprawy.

Nachylenie dachu

Nachylenie (spadek) dachu jest ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego wzoru gontów bitumicznych. Jeśli dach jest stromy (ponad 4 cale na stopę), potrzebne będą wysokiej jakości gonty z podkładem papierowym, które wytrzymają silne wiatry i ulewne deszcze, nie spadną z dachu ani nie ulegną uszkodzeniu wskutek przenikania wody do znajdujących się pod nimi warstw podłoża.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *