Czym kierować się przy zakupie narzędzi akumulatorowych?

Wiele marek oferuje obecnie szeroką gamę narzędzi w swoich systemach. Producenci stale ulepszają te produkty i dodają nowe. A ceny spadają w miarę jak kolejni producenci wchodzą na rynek narzędzi akumulatorowych, oferując jeszcze większy wybór i więcej funkcji. Jednak zakup tych narzędzi może być wyzwaniem. Trzeba dokonać wielu ważnych wyborów, począwszy od wyboru najlepszego typu akumulatora dla Twoich potrzeb, a skończywszy na znalezieniu odpowiedniego rozmiaru i stylu dla Twojego miejsca pracy. Oto jak zacząć.

Sprzedawca

Przede wszystkim radzę zwrócić uwagę na sprzedawcę, który sprzedaje narzędzia tej marki. Sprzedawcy i producenci chcą, aby ich klienci byli lojalni przez długi czas. Dlatego przy zakupie drugiego narzędzia można otrzymać przedłużoną gwarancję lub darmowy akumulator.

Konkurencja

Przed zakupem taniego narzędzia należy sprawdzić, czy inne narzędzia lub akumulatory do tego systemu nie są droższe od konkurencji. Na przykład w niektórych przypadkach cena jednej wiertarki akumulatorowej jednego producenta jest wyższa niż cena trzech wiertarek akumulatorowych innego producenta z trzema akumulatorami i ładowarką.

Decydując się na narzędzie systemowe, lepiej jest wybrać takie, które nie zniknie z rynku tak szybko, jak się na nim pojawiło.

Inwestycja

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku narzędzia akumulatorowego, jest to, że jest to inwestycja. Im więcej zapłacisz za narzędzie, tym będzie ono lepsze, ale nie oznacza to, że będzie ono odpowiadać wszystkim potrzebom.

Jeśli kupisz tanią wkrętarkę, może się okazać, że nie ma ona wystarczającego momentu obrotowego lub baterie wystarczają tylko na pół godziny pracy. W takim przypadku inwestycja może zostać zmarnowana w ciągu kilku miesięcy.

Moc

Na rynku jest obecnie wiele różnych typów narzędzi. Bardzo trudno jest dokonać wyboru pomiędzy nimi wszystkimi.

Decyzję można ułatwić, decydując, jakiego rodzaju narzędzi będziemy używać najczęściej. Na przykład, jeśli planujesz używać wkrętarki najczęściej do mocowania mebli lub wieszania obrazów i tylko sporadycznie wiercić otwory w betonie, to wkrętarka 18 V z momentem obrotowym 30-60 N/m będzie dla Ciebie wystarczająca. Jeśli planujesz spędzać więcej czasu na wierceniu otworów w betonie lub metalu, lepsza będzie wiertarko-wkrętarka 18 V z momentem obrotowym co najmniej 90 N/m.

Typ akumulatora

W dzisiejszych czasach wybór narzędzia pod kątem rodzaju akumulatora nie powinien nastręczać wielu problemów, ponieważ najczęściej stosowane są akumulatory z ogniwami litowo-jonowymi. Obecnie odchodzi się już od akumulatorów Ni-Cd i NiMH. Ogniwa litowo-jonowe charakteryzują się znikomym procentem samorozładowania, co oznacza, że nieużywany akumulator nie traci energii. Nie mamy też do czynienia z efektem pamięci (można je doładować w dowolnym momencie, nie czekając, aż bateria rozładuje się do zera), jak to miało miejsce w przypadku innych typów akumulatorów. Na przykład, jeśli rozpoczęliśmy ładowanie akumulatora NiMH, gdy był on rozładowany do 20%, efekt pamięci powodował, że mogliśmy go naładować tylko do 80%. Aby tego uniknąć, przed rozpoczęciem ładowania należało rozładować go do 0%. Dzięki nowej technologii akumulatorów litowo-jonowych ten problem nie istnieje. Przy ocenie stanu naładowania możemy posłużyć się wskaźnikami, w które producenci coraz częściej wyposażają swoje akumulatory.

Pojemność akumulatora

Wybierając narzędzie akumulatorowe, warto sprawdzić pojemność akumulatora. Im jest ona wyższa, tym dłużej możemy pracować na jednym ładowaniu. Jako wskaźnik pojemności akumulatora można użyć parametru o nazwie Ah (amperogodzina). Im wyższa liczba po Ah, tym większa jest pojemność akumulatora. W zależności od rodzaju narzędzia można spotkać się z akumulatorami o różnej pojemności. Na przykład do piły łańcuchowej można kupić akumulator o pojemności 4Ah, a do kosiarki do trawy wartość ta może wynosić nawet 5Ah.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *