Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje
Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajnym i niedrogim sposobem wytwarzania energii elektrycznej. Łączą one moc energii słonecznej ze stabilnością tradycyjnego systemu sieciowego, umożliwiając właścicielom domów wytwarzanie własnej energii bez konieczności polegania na przedsiębiorstwach użyteczności publicznej.
Promieniowanie słoneczne to energia, za którą nie trzeba płacić. Dzięki panelom słonecznym można przekształcać energię słoneczną w prąd, który z kolei może służyć do zasilania urządzeń elektrycznych w domu czy firmie – panele fotowoltaiczne sprawdzają się bowiem zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – co warto o nich wiedzieć?
Istnieje wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, ale można je podzielić na dwie główne kategorie: panele polikrystaliczne oraz panele monokrystaliczne. Chociaż różnią się pod względem kosztów i wydajności, oba rodzaje paneli słonecznych mają zalety i wady.
Panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu, który jest półprzewodnikiem przekształcającym światło w energię elektryczną, gdy pochłania fotony. Proces ten nazywany jest efektem fotoelektrycznym (gdy fotony wybijają elektrony ze swoich orbit). Najczęściej stosowanym materiałem na bazie krzemu w panelach fotowoltaicznych jest krzem polikrystaliczny (znany również jako krzem multikrystaliczny), ponieważ jest tańszy niż krzem monokrystaliczny i łatwiejszy w produkcji. Nie jest on jednak tak wydajny w przetwarzaniu światła na energię elektryczną jak krzem monokrystaliczny. Z drugiej strony, krzem monokrystaliczny ma mniej pustych przestrzeni w swojej strukturze i dlatego oferuje wyższą wydajność w przetwarzaniu światła na energię elektryczną niż krzem polikrystaliczny. To, jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej wybierzemy, zależy od naszych możliwości finansowych, a także potrzeb.

Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości panele fotowoltaiczne? Ogniwa fotowoltaiczne
System fotowoltaiczny (PV) to panel ogniw słonecznych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Panele słoneczne stanowią alternatywne źródło energii i zmniejszają zależność od źródeł paliw kopalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa. Branża fotowoltaiczna znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną i zachęty rządowe.
Istnieje kilka powodów, dla których warto zainwestować w system paneli słonecznych:
- energia odnawialna: fotowoltaika może być używana do generowania energii elektrycznej ze światła słonecznego, co jest uważane za odnawialne źródło energii, ponieważ nie zależy od paliwa, takiego jak ropa lub gaz. Moduły fotowoltaiczne są również uważane za neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ nie emitują żadnych gazów cieplarnianych podczas pracy;
- zmniejszone zapotrzebowanie na paliwa kopalne: oprócz generowania energii elektrycznej z energii słonecznej, moduły fotowoltaiczne mogą również zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne, takie jak węgiel, gaz ziemny lub ropa naftowa, wykorzystując je jako zapasowe źródło energii, jeśli światło słoneczne jest niewystarczające w godzinach szczytu lub w pochmurne dni. Zmniejsza to ilość zanieczyszczeń powietrza powstających przy spalaniu tych paliw kopalnych i w konsekwencji zmniejsza efekty globalnego ocieplenia spowodowane zmianami klimatycznymi;
- dofinansowania i dotacje: obecnie można liczyć na otrzymanie zachęt w postaci dofinansowań na instalację systemów bazujących na energii odnawialnej takich jak energia słoneczna. Panel fotowoltaiczny można wtedy zamontować za znacznie niższą kwotę niż w przypadku niekorzystania z takiego wsparcia.

Wysoka wydajność paneli fotowoltaicznych. Instalacja fotowoltaiczna źródłem czystej energii elektrycznej
Panel słoneczny o wysokiej wydajności pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię z sieci energetycznej. Urządzenie idealnie sprawdza się w domach prywatnych, jak i przedsiębiorstwach. Moduły fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu lub działce, w zależności od potrzeb i możliwości.
Wybór paneli polikrystalicznych lub paneli monokrystalicznych zależy od preferencji i możliwości klienta. Wydajność paneli fotowoltaicznych obydwu rodzajów nieco się różni, ale firma, która zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych zawsze dołoży wszelkich starań, by instalacja fotowoltaiczna odznaczała się najwyższą sprawność energetyczną. Aktualnie w branży fotowoltaicznej działa coraz więcej firm, więc wystarczy znaleźć taką, która ma duże grono zadowolonych klientów i umówić się na rozmowę.
Wiele osób zaufało dziś fotowoltaice, wierząc, że dobrze dobrany moduł fotowoltaiczny może przynieść im duże korzyści. Poziom wydajności paneli fotowoltaicznych zaskoczył już niejednego klienta, warto więc zainwestować w energię słoneczną i przekonać się o tym samemu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/