Ćwiczenia dla mózgu – zobacz jaki trening warto wykonać, aby umysł sprawnie funkcjonował

Ostatnio bardzo popularne stało się dbanie o kondycję fizyczną. Ludzie zaczęli zwracać większą uwagę na sprawność fizyczną, siłownie pękają w szwach. Jest to oczywiście bardzo pozytywny trend, jednak – jak to jest, że na siłowni możemy spędzać wiele godzin tygodniowo, a trening mózgu jest pojęciem tak mało znanym? Tak, umysł też można trenować! A nawet należy – sprawność intelektualna to najlepsze narzędzie sukcesu. Dowiedz się, czym jest trening mózgu.

Mózg jest najbardziej złożonym organem człowieka. Jest to komputer przetwarzający ogromne ilości informacji, pracujący cały czas na wysokich obrotach, nawet podczas snu. Krótkie opisanie go to temat na wiele godzin. W jednym z poprzednich artykułów opisałem dwa układy mózgu – polecam zajrzeć. Najważniejsza informacja na dziś: nasz mózg można wytrenować, dzięki czemu zwiększymy jego zdolność do przetwarzania. Innymi słowy, będziemy myśleć bardziej efektywnie.

Zacznij więcej czytać

Czytanie książek stymuluje Twój umysł. Jeśli chcesz zachować sprawność umysłową – czytaj jak najwięcej! Czytanie pomaga również rozwijać umiejętności językowe i zasób słownictwa, co jest niezwykle ważne dla osiągnięcia sukcesu w biznesie lub jakiejkolwiek innej działalności.

Ucz się języków obcych

Dzięki temu nie tylko zadbasz o zdrowie swojego mózgu, ale także poszerzysz swoje horyzonty i ułatwisz sobie komunikację z ludźmi z różnych kultur na całym świecie! Nauka języków obcych może być świetną zabawą, jeśli znajdziesz metodę, która Ci odpowiada. A może po prostu nauka z filmów na YouTube? Nie ma to znaczenia, jeśli tylko spróbujesz czegoś nowego!

Działalność artystyczna

Wszystkie formy kreatywności, ekspresji, niewiarygodnie mocno działają na mózg. Dźwięki i obrazy rozwijają zmysły, instrumenty uczą koordynacji ruchowej, pisanie rozwija słownictwo… można tak wymieniać. Warto mieć artystyczne hobby, zwłaszcza w przypadku dzieci, ale nie tylko. Wszystkie formy ekspresji artystycznej są bardzo wskazane. Co ciekawe, mózg silniej reaguje na sztukę abstrakcyjną niż na rzeczywistą.

Słuchaj muzyki

Poprawia nam nastrój i dodaje energii do życia! Muzyka ma ogólnie pozytywny wpływ na zdrowie: łagodzi stres i niepokój, poprawia jakość snu, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca… I co nie mniej ważne – muzyka uczy rytmiki!

Spaceruj na świeżym powietrzu

Niewiele jest rzeczy bardziej relaksujących niż spacer na łonie natury, zwłaszcza jeśli nie mamy żadnych innych obowiązków, niż cieszenie się świeżym powietrzem i słuchanie odgłosów kroków na ziemi podczas głębokich wdechów świeżego powietrza; to naprawdę dobre dla nas! Spacery sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, ponieważ zmniejszają poziom hormonów stresu w naszym organizmie, które wywołują uczucie niepokoju lub przygnębienia; pomagają nam także lepiej spać w nocy, ponieważ aktywność fizyczna zwiększa produkcję melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności).

Medytacja i ćwiczenia oddechowe

Medytacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia poziomu stresu w naszym zabieganym życiu. Wykazano, że regularne praktykowanie medytacji poprawia poziom koncentracji, funkcje pamięciowe i ogólne funkcjonowanie mózgu, a także pomaga nam łatwiej się zrelaksować po stresujących sytuacjach, które zdarzają się w naszym codziennym życiu. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts General Hospital wykazały, że medytacja może również prowadzić do poprawy aktywności elektrycznej w pewnych obszarach mózgu związanych z koncentracją uwagi i samokontrolą, dlatego tak skutecznie pomaga nam panować nad emocjami, gdy czujemy się niespokojni lub zestresowani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *