Co to są lampy solarne?

Lampy solarne do ogrodu z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, ponieważ są tanie, energooszczędne i nie wymagają podpinania do prądu, są więc bardzo opłacalną inwestycją. Do tego, czerpiąc z odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, są przyjazne dla środowiska. We wszystkim miejscach, w których zamontowanie instalacji elektrycznej jest nieopłacalne lub też niemożliwe, lampy solarne są świetnym rozwiązaniem. Oświetlenie solarne spotykamy w ogrodach, na działkach, tarasach, balkonach, podwórkach, z kolei lampy solarne z wbudowanym czujnikiem ruchu coraz częściej wykorzystuje się do oświetlania chodników oraz podjazdów. Lampy solarne znajdują więc mnóstwo zastosowań, są proste w montażu i nie wymagają dużych wkładów pieniężnych zarówno przy zakupie, jak i eksploatacji. Szereg zalet powoduje, że lampy solarne do ogrodu są coraz częściej spotykane. Prosty montaż, prosta budowa, proste działanie. Przyjrzyjmy się om bliżej. 

Jak działają lampy solarne?

Działanie lamp solarnych jest bardzo proste. Lampy solarne do ogrodu są wyposażone w panel słoneczny, który absorbuje energię z wyłapywanych w ciągu dnia promieni słonecznych i wykorzystuje ją do świecenia po zmierzchu. Aby dokładnie zrozumieć, jak działa lampa solarna, trzeba najpierw poznać jej budowę. Podstawą działania takiej lampy jest wbudowane ogniwo fotowoltaiczne, dzięki któremu energia elektryczna zostaje zamieniona w energię elektryczną. Ta nowa powstała za sprawą ogniwa fotowoltaicznego energia elektryczna jest następnie magazynowana w akumulatorach. Lampy solarne ogrodowe mogą posiadać różne rodzaje akumulatorów, najczęściej wykorzystuje się akumulatory ołowiowo-żelowe lub niklowo-metalowo-wodorkowe. Im większa pojemność akumulatorów, tym oczywiście lepiej, ponieważ więcej energii może zostać zmagazynowane i lampa solarna będzie świecić dłużej.  Z kolei małe solarne lampy do ogrodu, które np. nie mają dużych rozmiarów, a umieszczamy je gęściej, nie muszą mieć dużych akumulatorów. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwać względem długości świecenia lampy, a także obszaru, jaki ma nam oświetlać. Jeśli chcemy oświetlić większą powierzchnię, np. całe podwórko lub wjazd, najlepsze będą lampy solarne z LEDowym naświetlaczem i czujnikiem ruchu.

Lampy solarne z czujnikiem ruchu

Znakomitym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie solarne, są wspomniane lampy solarne z wbudowanym czujnikiem ruchu. Doskonałe do wszelkich miejsc, gdzie pociągniecie instalacji elektrycznej jest utrudnione lub nieopłacalne. Lampy solarne z czujnikiem ruchu świetnie sprawdzą się do oświetlania chodników podjazdów, wejść na posesję czy do domu. W takich miejscach po zmierzchu konieczne jest oświetlenie, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to już popołudniu jest ciemno. Solarne lampy z czujnikiem ruchu nie zużywają prądu, ładują się za sprawą wyłapywanych w ciągu dnia promieni słonecznych, a włączają po zmierzchu, w momencie, gdy z odległości kilku metrów czujnik wyłapie ruch. 

Większe lampy solarne ogrodowe nie powinny świecić światłem ciągłym, gdyż należy pamiętać, że nie są one podpięte do prądu. W związku z tym oświetlenie ogrodu za ich pomocą wykorzystuje zmagazynowaną w akumulatorze energię i przy stałym świetle dużej lampy tej energii mogłoby nie wystarczyć. Przy wbudowanym czujniku ruchu światło zapala się jedynie po wykryciu ruchu, czyli w sytuacjach, gdy jest nam to oświetlenie potrzebne, bo np. podchodzimy do wejścia, garażu czy bramy. 

Użytkowanie lamp solarnych – praktyczne porady

Lampy solarne działają za sprawa energii czerpanej z promieni słonecznych. Najjaśniej i najdłużej będą świecić więc w miejscach o dużym nasłonecznieniu, jednak nie jest to wymogiem. Lampa solarna naładuje się również w pochmurne dni. Warto natomiast pamiętać, że całkowicie zacienione obszary na naszej posesji mogą okazać się zbyt ciemne, by lampy solarne mogły się naładować. Nie możemy zapominać, że lampy te działają bez prądu, więc skądś tę energię muszą czerpać. Wybór miejsca w przypadku lamp solarnych jest wiec kluczowy. 

Kolejną ważną kwestią jest utrzymanie lamp solarnych w czystości. Solarne oświetlenie gromadzi energię słoneczną, którą wyłapuje panel słoneczny. W tych najprostszych, wbijanych w ziemię lampkach ogrodowych panel ten znajduje się pod szkiełkiem na samym wierzchu. Jeżeli ta część pokryje się zanieczyszczeniami, tj. błotem, kurzem czy też pyłem, pobór energii automatycznie się zmniejszy. To samo w przypadku pokrywy śnieżnej. Podczas dużych mrozów najlepiej schować lampy solarne do domu, co uchroni je przed zniszczeniem. W pomieszczeniu najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej z dostępem do naturalnego oświetlenie, co pozwoli przynajmniej częściowo ładować akumulator. Akumulator w lampach możemy wymieniać, najlepiej robić to nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *