Cloud Computing— przetwarzanie w chmurze. Co to jest i jak z niego korzystać?
Chmura to tylko metafora internetu. Nawiązuje do czasów schematów blokowych i prezentacji, które opisywały rozległą infrastrukturę serwerową Internetu jako nadmuchaną białą chmurę cumulusową, która pobierała połączenia i rozpowszechniała informacje.
Czym dokładnie jest przetwarzanie w chmurze?
Cloud computing to termin obejmujący szeroki zakres technologii, w tym oprogramowanie jako usługa (SaaS), platforma jako usługa (PaaS) oraz infrastruktura jako usługa (IaaS). Celem przetwarzania w chmurze jest umożliwienie elastycznego dostępu do zasobów obliczeniowych i usług IT.
Przetwarzanie w chmurze to jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych naszych czasów. Podstawy przetwarzania w chmurze są najwyraźniej proste: przetwarzanie w chmurze oznacza przechowywanie i dostęp do danych i programów przez Internet, a nie za pośrednictwem dysku twardego komputera.
Zasadniczo przetwarzanie w chmurze to wykorzystanie usług i pamięci do zdalnego przechowywania, zarządzania i przetwarzania danych. Eliminuje to inwestycje w infrastrukturę IT lub centra danych, ponieważ firmy mogą wynajmować wszystko, od aplikacji po pamięć masową od dostawców usług w chmurze.

Zalety korzystania z chmury obliczeniowej
Korzyści z korzystania z chmury to:
Elastyczność – Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich danych w dowolnym miejscu i czasie, o ile mają połączenie z Internetem. Może również używać chmury do przechowywania dużych ilości danych bez rozbudowy dysku twardego komputera.
Skalowalność — użytkownicy płacą tylko za miejsce na dysku lub używaną moc obliczeniową, więc łatwo jest zmienić ilość lub rodzaj wykorzystywanych zasobów.
Łatwość dostarczania — użytkownicy mogą udostępniać pliki innym osobom przez Internet lub udzielać innym dostępu do plików.
Kontrola dostępu – usługi w chmurze umożliwiają użytkownikom przyznawanie różnych poziomów dostępu do informacji przechowywanych w chmurze, co pomaga zapewnić bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo — użytkownicy mogą chronić swoje informacje przed przechowywaniem w chmurze za pomocą szyfrowania.
Dostosowywanie — użytkownicy mogą dostosowywać własne zasoby infrastruktury lokalnej. Innymi słowy, nie musisz się martwić instalacją nowego sprzętu lub aktualizacją.

Rodzaje systemów przetwarzania w chmurze
Przetwarzanie w chmurze opiera się na trzech głównych koncepcjach:
Infrastructure as a Service (IaaS): Model ten zapewnia firmom zasoby sprzętowe i serwery w środowisku zwirtualizowanym.
Platforma jako usługa (PaaS): Zapewnia kompletną platformę obliczeniową, której możemy używać do tworzenia i uruchamiania aplikacji oraz zarządzania nimi bez martwienia się o tworzenie i konserwację infrastruktury.
Oprogramowanie jako usługa (SaaS): SaaS zapewnia rozwiązania programowe, do których można uzyskać dostęp na żądanie przez Internet.
Co ważne, łączenie się z przetwarzaniem w chmurze oznacza korzystanie z połączenia internetowego w celu uzyskania dostępu do zasobów obliczeniowych hostowanych w centrach danych zarządzanych przez zewnętrznych dostawców usług w chmurze, zamiast posiadania tych zasobów i przechowywania ich lokalnie. Oznacza to, że zamiast posiadać własną infrastrukturę IT lub centra danych, firmy mogą wynajmować wszystko, od aplikacji po pamięć masową od dostawców usług w chmurze.