Budowa domu pasywnego w Polsce. Czy to się opłaca ?
W Polsce alternatywne budownictwo energooszczędne to tylko jedna z dostępnych opcji dla osób poprawiających środowisko. Może to być sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które są inwestowane w budowę domu przyjaznego dla środowiska. Konstrukcja nie jest tak kosztowna dla wszystkich, jak kiedyś, ponieważ pojawiło się wiele nowych rozwiązań dotyczących ponownego wykorzystania materiału i wbudowania go w ulepszenia. Czy inwestowanie w nieruchomości w Polsce jest opłacalne?
Dom pasywny, czyli jaki ?
Oznacza to, że dom ten nie musi wytwarzać żadnej własnej energii i jest w całości zasilany z odnawialnych źródeł energii. Naturalne ogrzewanie pomieszczeń można uzyskać za pomocą ciepła gruntu, światła słonecznego lub ciepła generowanego przez urządzenia gospodarstwa domowego i mieszkańców. W ten sposób podgrzewana jest również woda.
Jeśli dom pasywny jest ogrzewany przy użyciu zasobów naturalnych, takich jak gaz lub ropa, może to nie być zgodne z kodem. Aby dom działał tak, jak tego chcesz, nie kosztując Cię dużo pieniędzy, musi wystarczyć 8 kWh energii. Dlatego ważne jest, aby Twój dom posiadał funkcje, które zajmują mniej niż ta liczba.
Czy teoretycznie możliwe jest spełnienie standardów budynku LEED Platinum i zrobienie tego od razu? Tak, ale znowu musisz być bardzo konkretny w swoich pomysłach projektowych i parametrach. Zaleca się staranne planowanie w celu osiągnięcia standardu pasywności.

Cechy domu pasywnego
Niedocieplony dom jest podobny do otwartego piekarnika. Odbiera ciepło z zewnątrz i nie ma wystarczającej ilości dla swoich mieszkańców.
Cechy domu pasywnego, różniące go od tradycyjnego domu
- położenie względem kierunków świata i położenie w terenie tak, aby zmaksymalizować procent nasłonecznienia
- stosując ten projekt, możesz zagwarantować bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni,
- rozkład pomieszczeń – większość czasu spędzamy w salonie, a więc idealnie powinien być od strony południowej. Biorąc pod uwagę, że nasza ulubiona strefa gotowania znajduje się po północnej stronie, a także dostęp do innych obszarów, takich jak łazienka, kuchnia itp.,
- wysoka izolacyjność termiczną przegród budowlanych zapewniają najczęściej różne materiały, takie jak wełna, styropian, folie paroizolacyjne, taśmy izolacyjne i montażowe
- wysoką izolację termiczną drzwi, okien i innej stolarki, która pozwala na mniej ciepła i więcej światła
- tanie źródła energii, takich jak panele słoneczne, biomasa czy gruntowe wymienniki ciepła w celu oszczędności kosztów.
- wentylacja – wysokie sufity, otwarty układ sprzyjają cyrkulacji powietrza, co dobrze wpływa na nas samych, ale też na obecną roślinność.
Różnica między domem pasywnym a energooszczędnym
Zużycie energii zależy od tego, jak duży jest budynek, jak nowoczesny jest i z jakich materiałów jest wykonany. Tradycyjny dom może być mniejszy, ale zużywa mniej energii. Domy budowane w technologii pasywnej i/lub energooszczędnej są bardziej nowoczesne, opływowe i zaradne. Tymczasem obecny standard energetyczny pozwala na budowę domów nieprzekraczających 70 kWh/m2/rok. Są to energooszczędne domy, które pomogą Ci zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Aby spełnić te wymagania, muszą być wyposażone w urządzenia do przetwarzania energii odnawialnej i spełniać wyższe wymagania izolacyjne. Z kolei domy pasywne zużywają nie więcej niż 15 kWh/m2/rok.
Budowa domów pasywnych w Polsce – koszt, energia
Polscy budowniczowie czasami stosują budownictwo pasywne, co nie jest powszechne w Polsce. Jednak wiele kosztów początkowych i ograniczeń finansowych może stanąć na drodze tym, którzy chcą zbudować tego typu dom. Oczywiście koszt to tylko jeden aspekt zrównoważonego rozwoju i zawsze należy brać pod uwagę cały obraz. Ten dom nie wymaga dużej ilości energii z zewnątrz i utrzymujemy niskie koszty energii elektrycznej, budując z trwałych materiałów i utrzymując tradycyjne domy. Oczekuje się, że inwestycja zwróci się za 10-15 lat. Należy również wziąć pod uwagę, że dostępność paliw stałych i innych ze źródeł nieodnawialnych będzie z biegiem czasu mniejsza i droższa.

Korzyści płynące z budowy domu pasywnego
Dom pasywny wykorzystuje odnawialne źródła energii i minimalizują koszty produkcji ciepła. Gdy pompa ciepła jest wyłączona, zapłacimy za energię elektryczną potrzebną do jej uruchomienia tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 4 stopni Celsjusza . Jeśli szukasz taniego domu energetycznego, który zapewnia energooszczędność, to ten jest dla Ciebie! Ten konkretny dom pasywny ma kosztować tylko około 300-400 zł rocznie.
Dom pasywny zazwyczaj wykorzystuje naturalne materiały, aby stworzyć komfortowe warunki. Nie korzysta również z nieodnawialnych źródeł ciepła, co skutkuje niższymi kosztami w porównaniu do przeciętnego domu. W ekstremalnych sytuacjach dodatkowe ogrzewanie może być opłacalne.
Domy pasywne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ zużywają mniej energii do działania i zapobiegają utracie ciepła w zabudowanych miastach. Zapewniają również wartość dodaną właścicielom domów, ponieważ zapewniają stałe korzyści.
Ile kosztuje budowa domu pasywnego? Czy istnieją dopłaty do domów pasywnych?
Rozgrzewa się rynek domów pasywnych. Ich cena z roku na rok spada, a zwrot z inwestycji jest jeszcze krótszy niż w przypadku domów o standardowej budowie. Różnica między nimi a standardowymi budynkami również stale się zmniejsza! Wybudowanie domu pasywnego wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi, które będą droższe i mogą z czasem uzyskać lepsze ceny. Jednak trudno jest przewidzieć przyszłość rynku i to, co może się stać, biorąc pod uwagę wahania kosztów, które nie zawsze będą na Twoją korzyść.
W Polsce obowiązują surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, które weszły w życie po latach 80-tych. Technologie energetyczne wykorzystują również budownictwo pasywne i jest to jeden z najnowszych osiągnięć polskiego budownictwa. Zakończył się już program dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który polegał na częściowej spłacie kredytu zaciągniętego na ekologiczne budownictwo. Jednak nadal możesz ubiegać się o dotacje w ramach tego programu, aby wspomóc swoje instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Po szczegóły trzeba będzie się udać do poszczególnych samorządów. Dom pasywny powstaje wtedy, gdy budowa nowego domu na terenie, na którym wzrasta tania energia, przynosi właścicielowi wiele oszczędności. Ponieważ coraz więcej społeczności koncentruje się na tego typu domach, firmy, które je budują, będą miały coraz większe szanse na czerpanie z nich zysków. Zwłaszcza, że zyskujemy zarówno oszczędności na rachunkach, jak i niezrównany komfort życia.