Biohaker – kim jest i co potrafi?

Ludzkie ciało ma swoje ograniczenia. Biohakerzy próbują je ominąć i sprawić, że będziemy zdrowsi, mądrzejsi, silniejsi i mniej zmęczeni. Wykorzystują do tego prąd, chemikalia, suplementy i nowoczesne technologie. Czym różni się biohacking od klasycznej medycyny? I czy warto doskonalić się na własną rękę?

Biohacking to metoda poprawy zdrowia lub wydajności poprzez samodzielne eksperymentowanie z różnymi kombinacjami różnych leków, suplementów lub innych substancji. Termin ten został ukuty przez pioniera terapii genowej dr Kevina Warwicka w 2004 roku. Od tego czasu termin ten obejmuje szeroki zakres podejść do samodoskonalenia, w tym wszystko od przyjmowania nootropów, takich jak piracetam do inżynierii genetycznej w celu zmiany genomu.

Czym jest biohacking?

Biotechnologia to szeroki termin, który obejmuje wiele różnych rodzajów nauki i technologii. W ciągu ostatnich kilku dekad biotechnologia była wykorzystywana do opracowywania nowych leków, uprawiania większej ilości żywności i budowania bardziej wydajnych procesów przemysłowych.

Ale co z biohackingiem? Definicja biohackingu jest dość elastyczna: biohakerem może być ktoś, kto używa aplikacji, która pozwala mu obudzić się w fazie snu, w której najłatwiej jest się obudzić. Ale termin ten jest używany do opisania ludzi, którzy idą znacznie dalej. Są nawet tacy, którzy kombinują, jak połączyć ludzki mózg z internetem. Najprostsza, a zarazem najbardziej zamaszysta definicja biohackingu to wykorzystanie zdobyczy nauki do poprawy swojego zdrowia, wydajności, a nawet przedłużenia życia.

Biohakerzy to ludzie, którzy chcą poprawić swoje ciała za pomocą narzędzi i technologii opartych na danych, takich jak czujniki, algorytmy sztucznej inteligencji (AI) i maszyny do sekwencjonowania DNA. Są zainteresowani poprawą swojej sprawności fizycznej za pomocą technologii, a jednocześnie obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób takich jak rak poprzez lepsze zrozumienie swoich genów. Są również ciekawi, jak mogą wykorzystać technologię do zwiększenia swoich umiejętności umysłowych, takich jak pojemność pamięci czy nawet wyniki IQ.

Jaka jest różnica między biohackingiem a medycyną klasyczną?

Medycyna klasyczna skupia się na uzdrawianiu ludzi poprzez tabletki i operacje. Lekarz przepisze ci leki lub wykona operacje, aby wyleczyć chorobę lub uraz. Biohakerzy starają się unikać tych zabiegów, ponieważ nie zawsze działają lub mają skutki uboczne, które mogą Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Biohacking opiera się na badaniach naukowych i eksperymentach, które są wykonywane przez naukowców na całym świecie już od dziesięcioleci. Te eksperymenty dają nam wiedzę o tym, jak działają nasze ciała i co możemy z nimi zrobić, jeśli wiemy, jak współpracują ze sobą wewnątrz naszego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *