Audyt BHP w firmie – ocena ryzyka zawodowego, ochrona przeciwpożarowa oraz podsumowanie warunków pracy
Profesjonalny audyt BHP przeprowadzony w zakładzie pracy należy do obowiązków pracodawcy.
Wnioski audytu pozwalają na usprawnienie środowiska pracy w zakresie BHP, o których mówi Kodeks Pracy. Chcąc ułatwić wprowadzenie niezbędnych zmian i dobrych rozwiązań, należy wykonać audyt BHP polegający przede wszystkim na analizie bieżących optymalizacji z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na czym polega audyt BHP
Audyty BHP są odpowiedzialne za podniesienie świadomości na temat bieżących warunków pracy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz o możliwych rozwiązaniach, mających realny wpływ na polepszenie jakości wykonywanych zadań.
Najczęstsze błędy w przedsiębiorstwach wynikają z braku wiedzy o przepisach i obowiązujących normach, jednak w żadnym wypadku nie może to być wymówką podczas kontroli. Z tego też powodu każdemu pracodawcy powinno zależeć na ograniczeniu do minimum możliwości wystąpienia nieszczęśliwych wypadków przy pracy, a co za tym idzie – uniknięcia kar finansowych oraz ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Dzięki zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich informacji związanych z BHP w firmie, przedsiębiorca wpłynie pozytywnie na jej rozwój oraz zmobilizuje pracowników do bardziej wydajnej pracy.

Przebieg audytu BHP w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
Audyt BHP przeprowadzany powinien być w sposób indywidualny – według oczekiwań klienta. Co ważne, w zakres takich usług nie wchodzi jedynie przegląd dokumentacji oraz spotkania z zarządem, ale również rozmowy z wybranymi pracownikami lub wizytacja na terenie obszarów związanych z działalnością firmy.
Zadaniem audytora jest przeanalizowanie zebranych danych pod kątem obowiązujących norm, a następnie sporządzenie raportu z takimi informacjami jak:
- wykaz występowania możliwych zagrożeń,
- wskazanie nieprawidłowości prawnych,
- plan poprawiający dotychczasowy stan bezpieczeństwa i higieny pracy.
Na co zwraca uwagę audyt BHP
Przeprowadzony audyt BHP ma na celu w realny sposób poprawić warunki pracy panujące w danym przedsiębiorstwie. Powinien on zawierać informacje dotyczące aspektów pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Lista kontrolna audytu BHP – czyli co powinien on zawierać
- Regulamin pracy.
- Szkolenia BHP.
- Ocenę ryzyka zawodowego.
- Warunki środowiska pracy.
- Rejestr chorób zawodowych.
- Rejestr wypadków przy pracy.
- Informacje na temat polityki socjalnej.
- Wykaz odzieży roboczej oraz obuwia roboczego.
- System pierwszej pomocy.
- Rejestry wypadków.
- Przystosowanie stanowisk pracy oraz procesów pracy.
- Wykaz badań pracowniczych.
- Zakres ochrony przeciwpożarowej.
- Przystosowanie pomieszczeń przeciwpożarowych i pomieszczeń sanitarnych.
- Transport.
- Magazynowanie.
- Sprawność maszyn i urządzeń.
- Wykaz czynników szkodliwych, niebezpiecznych i uciążliwych.
- Protokoły z przeglądu budynku i pomieszczeń.
Przebieg audytu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Podczas przeprowadzania audytu BHP niezwykle ważną kwestią jest traktowanie każdego klienta w sposób indywidualny, ze szczególnym uwzględnieniem jego potrzeb. Dzięki temu wprowadzenie zmian będzie jak najbardziej skuteczne i zgodne z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa.

Kto może przeprowadzić audyt BHP
Audyt z zakresu BHP przeprowadza specjalista ds bezpieczeństwa i higieny pracy. W jego przypadku, niezwykle ważną rolę odgrywa profesjonalizm, wiedza, doświadczenie oraz kompleksowe wykonanie usług.
Chcąc przeprowadzić audyt w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa higieny pracy w swoim przedsiębiorstwie, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Właśnie dlatego firma STB Consulting będzie najlepszym wyborem.
Opracujemy dla Ciebie audyt wstępny oraz okresowy, który pozwoli Twojej firmie przygotować się na kontrolę organów nadzoru nad warunkami pracy – w szczególności do PIP, PIS i UDT.
Audyt BHP w Twojej firmie – czy jest Ci potrzebny
Dobrze przeprowadzony audyt BHP w firmie to rozwiązanie nie tylko chroniące przed kontrolą. To również sposób na poprawę funkcjonowania biznesu. Z tego też powodu warto wykonywać je co jakiś czas.
Audyt BHP – korzyści jakie z niego płyną
Efektem końcowym audytu BHP jest raport zawierający niezbędne informacje związane z niedogodnościami dotyczącymi obowiązujących aktualnych norm oraz oświadczenie o zagrożeniach, które w związku z tym występują.
Taka wiedza pozwala na ograniczenie występowania wypadków przy pracy, zabezpiecza przed szkodami materialnymi towarzyszącymi wypadkom oraz umożliwia uniknięcie kar nakładanych przez Państwową Inspekcję Pracy lub inne organy kontrolne.
Artykuł powstał przy współpracy z zespołem specjalistów z zakresu prawa pracy i bhp http://stbconsulting.pl , oferujących m.in. szkolenia, porady i audyty.